Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Jak nauczyć dziecko oszczędzać

Mateusz Skrzypczak   •   Aktualizacja: 13 kwietnia 2017 r.

jak-nauczyc-dziecko-oszczedzac

Dziecko powinno oszczędzać, żeby wyrobić w sobie dobry nawyk od najmłodszych lat. Jak je tego nauczyć? Co można zrobić, aby nauka oszczędzania nie kojarzyła się z przykrymi doświadczeniami, a sprawiała przyjemność?

Daj przykład

Bez dobrego przykładu ze strony rodzica – swojego naturalnego autorytetu, dziecko niewiele będzie w stanie zrobić. Pokaż, w jaki sposób oszczędzasz: usiądź z dzieckiem przed komputerem, przelej część pensji na konto oszczędnościowe; raz na jakiś czas wybierz tańszy odpowiednik zazwyczaj kupowanego produktu, zaoszczędzone pieniądze również przelej na konto i wytłumacz dziecku jakie są korzyści z tego typu działania. To pozwoli mu skonkretyzować pojęcie oszczędzania i powiązać je z tym, co na co dzień obserwuje w życiu swojej rodziny.

Stwórz konto

Aby dziecko miało swoje „miejsce” na oszczędności, warto otworzyć mu konto osobiste. Jeśli dziecko, a właściwie nastolatek ma więcej, niż 13 lat, wybór kont jest bardzo duży – informacje o nich znajdziesz w naszym porównaniu kont dla dzieci. Jeśli Twoja pociecha ma mniej, niż 13 lat, wybór jest znacznie mniejszy, ponieważ obecnie tylko jeden bank oferuje taki rachunek (powiązany z kontem rodzica) – więcej informacji o nim znajdziesz w artykule konto dla dziecka poniżej 13 lat. Posiadanie własnego konta i obsługa bankowości internetowej to ogromna frajda dla dzieci.

Wyznacz cel

Oszczędzanie, szczególnie wśród młodszych dzieci, powinno wiązać się z określonym, możliwym do realizacji celem. Może to być na przykład zakup wymarzonych zabawek, smartfona, czy aparatu fotograficznego. Dzięki temu dziecku łatwiej zrozumieć sens regularnego odkładania pieniędzy.

Osiągalny horyzont czasowy

Ważne jest również to, żeby wspomniany cel wydawał się osiągalny dla dziecka – zakup roweru po trzech latach oszczędzania nie będzie dla niego żadną nagrodą, a jedynie powodem frustracji i rozczarowania.

Ułóż plan

Porozmawiaj z dzieckiem i pomóż mu obliczyć, ile czasu zajmie mu zebranie wystarczającej sumy. Już na tym etapie możesz zasygnalizować swoją pomoc, w sytuacji, gdy oszczędzanie będzie przebiegać zgodnie z planem.

Sprawdzaj i nagradzaj postępy

Jeśli dziecko właściwie realizuje plan, odkłada umówione kwoty i poważnie traktuje swoje zobowiązanie, nagradzaj je co jakiś czas, na przykład ulubionymi słodyczami, czy wyjściem do kina. To sprawi, że oszczędzanie po pierwsze będzie kojarzyć się z czymś przyjemnym, po drugie – będzie jeszcze bardziej opłacać się dziecku.

Nie kupuj dziecku wszystkiego, czego zapragnie

Jeśli rodzice kupują dziecku wszystko o co poprosi, lub zbyt często mu ulegają – nie ma ono zupełnie powodów i motywacji do oszczędzania. Młody człowiek rośnie wtedy w przekonaniu, że wszystko czego chce jest na wyciągnięcie ręki i jest łatwe do zdobycia. Rodzice owszem powinni zaspokajać potrzeby dziecka, ale wiele z nich to tak naprawdę zachcianki, których spełnianie można przynajmniej w części pozostawić dzieciom: ucząc je oszczędzać i pomagając im zdobywać pieniądze, np. poprzez pomaganie rodzicom przy dodatkowych pracach domowych.

Dołóż brakującą sumę

Jeśli widzisz, że dziecko stara się osiągnąć założony cel, a co najważniejsze, że nie ulega pokusie wydawania już zaoszczędzonych pieniędzy, warto przyjść z pomocą i zaoferować dołożenie brakującej kwoty na przykład do wymarzonego telefonu. To sprawi, że młody człowiek jeszcze bardziej uwierzy w sens oszczędzania i będzie bardziej do niego skłonne w przyszłości.