Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Oszczędzanie na przyszłość dziecka

Tomasz Kolowca   •   29 kwietnia 2017 r.

Oszczędzanie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jeszcze lepszym jest oszczędzanie regularne, a najlepszym – oszczędzanie poprzedzone jasno określonym celem. Na przykład: pieniądze dla naszego dziecka.

Zawsze warto oszczędzać

Rozpoczynając oszczędzanie dla dziecka trzeba sobie zadać takie same pytania, jak przy każdym programie oszczędnościowy albo inwestycji: jaki jest mój cel? Ile jestem w stanie odkładać co miesiąc? czy dam radę robić to w ustalonych, regularnych odstępach? W oszczędzaniu bowiem konsekwencja jest chyba najważniejsza. Gdy będziemy odkładać co tydzień 0 zł – po 10 latach będziemy mieć 0 zł. Gdy będziemy odkładać 100 zł – po 10 latach będziemy mieć 52 000 zł (i to przy założeniu, że oprocentowanie wynosi 0%). To już jest mocny argument, nieprawdaż?

Oferta banków w tej niszy przez lata nie była zbyt imponująca. W ostatnich kilku latach jednak się zwiększyła. Powstało kilka produktów, część sztywno określona czasowo (15 lat, 5 lat, 10 lat), inne są bez określonego czasu umowy. Oprocentowanie w bankach ogranicza się zazwyczaj wynosi 1-do 2% (na przykład lokata Kapitał dla Dziecka w PKO BP – niecałe 2%). Nie jest to więc szczyt marzeń – ale lepsze to, niż brak refleksji i oszczędzania w ogóle. Ci, którzy trochę głębiej siedzą w finansach, mogą opracować własne programy inwestycyjne, mogą próbować z walutami czy kruszcami (to temat na inny tekst).

Strategia

Drugą sprawą jest strategia. Tych jest mnóstwo – pytanie, która jest najefektywniejsza, najlepsza. To zależy od tego, czego oczekujemy. Jeżeli chcemy wypracować pieniądze na start, które przekażemy dziecku po ukończeniu 18 lat – a nie jesteśmy biegli w sprawach finansowych – najlepsze będzie konto oszczędnościowe albo fundusz inwestycyjny (raczej niskiego ryzyka). Jeżeli natomiast chcemy oszczędzić pieniądze na bliższy cel – na przykład urodziny, wakacje – możemy pomyśleć o lokacie albo innym krótkoterminowym produkcie bankowym. Warto zwrócić uwagę na promocje przeznaczone dla nowych klientów w większości banków.

500+

Osobną sprawą są konta i lokaty związane z programem 500+. Sporo banków przygotowało oferty, które skierowane są do tych, którzy chcieliby odkładać tę sumę dla swoich dzieci na przyszłość. Na przykład w Banku Pocztowym funkcjonuje konto, na które można przelewać minimum 500 złotych. Do kwoty 10 tysięcy złotych oprocentowanie wynosi aż 3% (ta promocja trwa do końca czerwca). Podobny produkt oferuje BOŚ Bank – EKOkonto bez kosztów 500+ to bezpłatny rachunek oszczędnościowym, na którym środki do 3 tysięcy oprocentowane są w wysokośći 2%. W Deutsche Banku z kolei można założyć dziesięcioletnią lokatę DB Plan 500. W tym przypadku minimalna kwota wpłaty to 100 zł, ale okres trwania – całe 10 lat.

Przeczytaj również