Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Niektóre rodziny w Polsce otrzymują więcej od Państwa, niż płacą w podatkach

Redakcja   •   30 kwietnia 2018 r.

Jak wynika z analiz opublikowanych w Rzeczpospolitej, w niektórych przypadkach rodziny otrzymują od Państwa więcej pieniędzy w ramach świadczeń i dodatków, niż odprowadzają w postaci podatków. Chodzi oczywiście o rodziny z niższymi dochodami i większą ilością dzieci.

Gazeta podaje, że średnio podatek dla samotnego rodzica z dwójką dzieci, zarabiającego 2/3 średniego wynagrodzenia wyniósł w 2017 r. ok. -40%, a dla rodziny z dwójką dzieci, i jednym rodzicem pracującym za średnią krajową, -4,7% dochodów brutto.

Wysokość podatków porównano z innymi krajami europejskimi: Niemcami, Irlandią i Węgrami. W każdej z analizowanych konfiguracji dzietności i zarobków, najwięcej płacą Niemcy, najmniej zaś – Polacy na zmianę z Irlandczykami. Prawie w każdym przypadku Polacy płacą mniej niż średnio mieszkańcy OECD.

Skąd bierze się ujemne opodatkowanie? W Polsce głównymi czynnikami, wpływającymi na obniżenie realnie odprowadzonych kwot, były:

  • pełne skorzystanie z ulg na dzieci, nawet gdy zapłacony podatek PIT był niższy od tej ulgi
  • program 500+
  • zmiany w kwocie wolnej od podatku

Nie bez znaczenia jest oczywiście polityka podatkowa sprzyjająca posiadaniu dzieci w ogóle. Średnio w krajach OECD, czteroosobowa rodzina o przeciętnych zarobkach płaci w podatkach średnio 14% wynagrodzenia brutto, a singiel o średnich zarobkach aż 25,5%.

Przeczytaj więcej na stronie Rzeczpospolitej ›