Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Czy warto zakładać dziecku konto bankowe?

Paweł Zawistowski   •   Aktualizacja: 28 kwietnia 2017 r.

Czy warto założyć dziecku konto

Nauka samodzielności

Konto dla dziecka to ważny krok na jego drodze do samodzielności. Zamiast opłacać jego rachunek za telefon, czy dawać mu pieniądze osobno na każdy zakup, można powierzyć mu część finansowych obowiązków i sprawić, by samodzielnie opłacał niektóre drobne rachunki i dysponował powierzonymi pieniędzmi. W ten sposób młody człowiek zostanie stopniowo wdrożony w dorosłe życie i pozna smak odpowiedzialności za pieniądze.

Bezpieczeństwo

Karta płatnicza zwiększa bezpieczeństwo pieniędzy dziecka, szczególnie wtedy, gdy wyjeżdża ono poza miejsce zamieszkania. Zamiast brać znaczną ilość gotówki na cały pobyt, może stopniowo wypłacać pieniądze z bankomatu. To ogranicza ryzyko zgubienia bądź kradzieży dużej kwoty pieniędzy.

Dla jeszcze większego bezpieczeństwa, można dziecku przelewać pieniądze stopniowo, co kilka dni lub w ramach pojawiających się potrzeb.

Wiedza o produktach bankowych

Jak pokazują badania (na przykład Międzynarodowe Badanie Kompetencji Dorosłych: PIAAC z 2013 r.) znaczna część naszego społeczeństwa ma problemy z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej i zrozumieniem czytanego tekstu. Co więc powiedzieć o zrozumieniu języka używanego banki w swoich ofertach? Aby dziecko nie stało się finansowym analfabetą, warto pozwolić mu uczyć się już w wieku kilkunastu lat. To zaowocuje bardziej świadomymi wyborami w przyszłości.

Dziecko, korzystając z konta bankowego, szybko zainteresuje się też takimi kwestiami jak karta kredytowa, czy kredyt. Będzie to świetna okazja do nauczenia go, na czym to polega, z czym się wiąże i ile kosztuje – tak by w przyszłości zaciągało jakiekolwiek zobowiązania w pełni świadomie, nie narażając się np. na pętlę zadłużenia. I żeby umiało ocenić, gdzie zdeponować swoje oszczędności, tak, by były bezpieczne.

Poznanie w młodym wieku mechanizmów bankowych i reguł rządzących relacjami klient-bank, pozwoli młodemu człowiekowi szybko je zrozumieć i uniknąć wielu wpadek w dorosłym życiu. Tak jak inwestowania na giełdzie należy się uczyć na małych kwotach, tak i obcowania z bankiem lepiej nauczyć się przy niewielkich wpływach i wydatkach oraz przy niskich wymaganiach ze strony banku. W dzisiejszym świecie trudno już żyć bez konta bankowego, więc młodego człowieka i tak w końcu czeka kontakt z taką instytucją.

Poznanie możliwości bankowości internetowej

Prędzej, czy później każdy zmuszony będzie nauczyć się obsługi bankowości internetowej i wykonywania podstawowych operacji. Jeśli dziecko chce zrobić to z własnej woli, warto mu to umożliwić. Dzięki posiadaniu konta młodzieżowego, nauczy się między innymi wykonywać przelewy, płacić za zakupy w internecie, czy doładowywać swój telefon.

Lepsza kontrola nad wydatkami

Jeśli Twoje dziecko nie potrafi kontrolować swoich wydatków, a zarazem Ty nie wiesz na co i gdzie wydaje pieniądze, konto bankowe może być przydatne do zaprowadzenia dyscypliny finansowej. Płatności kartą w sklepach, wypłaty z bankomatów, przelewy – wszystko to zostanie zapisane w historii rachunku, do której będzie można sięgnąć w dowolnym momencie.

Presja rówieśników

Nie bez znaczenia jest też fakt, Twoje dziecko może również czuć chęć „dorównania” swoim kolegom i koleżankom ze szkoły posiadającym już konto w banku. W takim przypadku najlepiej nie ulegać presji od razu, ale sprawdzić, czy nastolatek zna podstawowe informacje na temat bezpiecznego korzystania z konta i z karty, a także upewnić się, że nie jest to jedynie impuls chwili.

Na co należy uważać?

W pierwszym okresie po otwarciu konta dla dziecka najlepiej jest zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na parę podstawowych kwestii:

  • czy kieszonkowe, które przekazujesz dziecku starcza na cały tydzień/miesiąc,
  • czy zakupy dokonywane w internecie są przemyślane,
  • czy dziecko nie zapisało PIN-u i innych poufnych informacji np. w portfelu lub w telefonie,
  • czy dziecko nie loguje się na swoje konto bankowe na obcych, publicznych komputerach,
  • czy dziecko radzi sobie w obsłudze bankowości internetowej i bankomatu,
  • czy dziecko rozumie funkcje i możliwości, jakie daje konto bankowe i system transakcyjny,
  • czy dziecko nie zaczyna wydawać zbyt dużo i zbyt łatwo – przy płaceniu kartą, pieniędzy z portfela nie ubywa, więc nawet dorośli nie odczuwają wydatków tak bardzo jak podczas płatności gotówką (należy więc monitorować, czy dyscyplina finansowa nie została zachwiana),
  • czy dziecko zna i pamięta zasady bezpiecznego korzystania z bankowości on-line oraz bankomatów i wpłatomatów

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko zna zasady bezpiecznego korzystania rachunku bankowego i rozsądnie wydaje pieniądze, nie masz się o co martwić. Jeśli jednak uznasz, że nie wszystko jest tak, jak należy, nie blokuj bezpowrotnie dostępu do konta, ale wytłumacz, co robi źle i jak należy to poprawić.

Dzieci są bardzo ostrożne w wydawaniu własnych pieniędzy (zwłaszcza tych samodzielnie zarobionych), więc prawdopodobnie będą chciały poprawić wszystko, co im pomoże je oszczędzić i zabezpieczyć.