Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Jak sprzedaż nieużywanych rzeczy może podreperować domowy budżet?

Katarzyna Jóźwik   •   24 października 2022 r.

Zabawki, którymi Twoje dziecko nie bawi się od dawna. Książki, które zostały już przeczytane i zalegają na półce. Ubrania, które Ci się znudziły albo są bezużyteczne ze względu na zmianę Twojego rozmiaru. To tylko przykłady rzeczy, które zwykle zalegają w naszych domach. A gdyby je tak sprzedać i podreperować w ten sposób domowy budżet? Zobacz, co możesz sprzedać i gdzie!

Nie używasz? Sprzedaj!

Nasze domy kryją w sobie wiele rzeczy, których nie używamy i nie potrzebujemy. I nie muszą to być wcale nietrafione prezenty na święta. Część rzeczy po prostu z czasem nam się nudzi, część z czasem okazuje się być zbyt mała czy duża, niektóre przestają nam pasować do nowego stylu czy wystroju naszego mieszkania. Dzieci wraz z wiekiem przestają bawić się częścią zabawek. Ich dobra jakość nie pozwala nam ich wyrzucić, a gromadzone zajmują wolną przestrzeń.

Wychodząc naprzeciw takim sytuacjom, powstały platformy sprzedażowe online, za których pośrednictwem możesz wystawić na sprzedaż to, czego już nie potrzebujesz. Korzystanie z tego rodzaju serwisów pozwoli Ci pozbyć się zalegających w domu przedmiotów. Czy ktoś będzie zainteresowany rzeczą, która dla ciebie stała się bezużyteczna? Zdziwisz się jak wiele osób korzysta z tego typu stron i aplikacji! Dla niektórych to sposób na tańsze zakupy z drugiej ręki. Inni poszukują tam nietuzinkowych ubrań czy gadżetów (tego rodzaju platformy są prawdziwą kopalnią oryginalnych rzeczy). Jedno jest pewne: dla Ciebie – jako sprzedającego – korzystanie z platform sprzedażowych może być sposobem na podreperowanie domowych finansów.

Co sprzedawać?

Za pośrednictwem Allegro, OLX, Vinted i innych serwisów możesz sprzedać niemal wszystko, warto jednak pamiętać, by były to przedmioty dobrej jakości (niezniszczone). Najłatwiejszym sposobem oceny czy dana rzecz nadaje się do sprzedaży jest odpowiedzenie sobie na pytanie czy Ty byłabyś lub byłbyś zainteresowany nią w takim stanie, w jakim jest. Pamiętaj, że kupujący na tego rodzaju platformach polują na niskie ceny. Jednak płacąc za rzeczy, chcieliby otrzymać je w stanie nadającym się do dalszego użytkowania. Kupujący na odległość zawsze może zwrócić zakup, jeśli stwierdzi, że ten nie jest w takim stanie jak opisywał kupujący. Dlatego do sprzedaży zbędnych rzeczy warto podejść uczciwie. Co zatem możesz sprzedać?

Zabawki

Dzieciństwo rządzi się swoimi prawami, w tym niezliczoną ilością zabawek w dziecięcym pokoju, które bardzo szybko nudzą się naszym pociechom. Co zrobić z grą, klockami, puzzlami, lalkami czy samochodzikami, którymi już nie bawi się Twój maluch? Możesz podarować je znajomym dzieciom (w rodzinie lub przyjaciół). Możesz też spróbować wystawić taką zabawkę na sprzedaż. Szczególnie kiedy była dość droga (np. ze względu na swoją markę), a jej stan jest bez zarzutu.

Co więcej, przekazywanie nieużywanych już zabawek do odsprzedaży może nieść ze sobą element dydaktyczny dla Twojego dziecka. Po pierwsze, nauczy go selekcji rzeczy, których już nie potrzebuje. Po drugie, wiedząc, że nieużywaną grę, klocki czy inną zabawkę można sprzedać innym, będzie świadome, że należy o nią dbać. Po trzecie, regularny przegląd jego zabawek będzie doskonałą okazją do… porządku w dziecięcym pokoju.

Ubrania

Kolejną rzeczą, którą śmiało możesz wystawić do dalszej odsprzedaży, są ubrania. Dotyczy to zarówno rzeczy dla dorosłych, jak też odzieży dziecięcej. W przypadku tej drugiej zainteresowanie rzeczami z drugiej ręki jest naprawdę duże. Tym bardziej, że w wielu przypadkach ubrania, z których wyrosło dziecko, są w bardzo dobrym stanie. Oprócz samej odzieży na sprzedaż możesz wystawić również buty, odzież specjalistyczną (np. strój narciarski) czy inne akcesoria (np. rolki). Dużym wzięciem cieszą się również stroje karnawałowe – przebrania wróżek, piratów, bohaterów z kreskówek – bo często dziecko miało je na sobie tylko raz.

Książki

Na platformę sprzedażową możesz wystawić również książki – zarówno te z dziecięcej biblioteczki, jak też Twoje, które zostały już przeczytane i zalegają na półce. Ich odsprzedaż to dobry sposób nie tylko na odzyskanie części pieniędzy włożonych w ich zakup, ale również na zrobienie miejsca na nowe pozycje literatury.

Artykuły wystroju wnętrz

Znudziła Ci się Twoja lampka nocna? Dostałaś koc, którego w ogóle nie używasz? A może miejsce na regale zajmuje Ci niepasująca już do wnętrza figurka? Je również możesz wystawić na sprzedaż. Być może okaże się, że niepotrzebny Ci gadżet spodoba się komuś innemu.

Gdzie sprzedawać?

Miejsc, w których możesz odsprzedawać zbędne rzeczy, jest sporo, ale w niektórych szanse na powodzenie przedsięwzięcia są większe. Poniżej prezentujemy te najbardziej popularne i zrzeszające duże grono potencjalnych kupujących.

Vinted

Ta platforma sprzedażowa działa w Polsce od kilku lat. Łączy ze sobą sprzedających i kupujących używane rzeczy. Dostępna jest w wersji wygodnej aplikacji na telefon. Użytkownik, który chce korzystać z serwisu, musi założyć konto. Sprzedaży można dokonywać w kilkudziesięciu kategoriach (m.in. dzieci, dom, rozrywka, zwierzęta). Vinted nie tylko łączy sprzedającego z kupującym, ale również obsługuje proces wysyłki zakupionego towaru. Kiedy ktoś kupi od Ciebie rzecz, Ty dostajesz powiadomienie wraz z etykietą do wysyłki. Twoim zadaniem jest zapakowanie sprzedanej rzeczy i nadania jej w ciągu ok. 7 dni od dnia sprzedaży we wskazanym przez kupującego punkcie (na poczcie, w paczkomacie czy punkcie nadania innej firmy kurierskiej).

Kiedy przesyłka dotrze do kupującego, a ten nie będzie miał zastrzeżeń do produktu, kwota ze sprzedaży zostanie przekazana do Twojego wirtualnego portfela w serwisie. Gromadzenie środków ze sprzedaży w wirtualnym portfelu ma swoje plusy – może być skutecznym sposobem na oszczędzanie zarobionych pieniędzy (o ile ich nie wydasz na zakupy na platformie). Kiedy będziesz chciała z nich skorzystać, możesz je przelać w każdej chwili na swoje konto bankowe. Korzystając z Vinted, możesz sprzedawać rzeczy nie tylko w Polsce, ale również w Czechach, Słowacji, na Litwie czy na Węgrzech. Wystawienie rzeczy na sprzedaż jest darmowe. Usługami płatnymi jest podbijanie ogłoszeń czy tzw. własnej szafy z wystawionymi rzeczami, aby były bardziej widoczne dla użytkowników.

OLX

Sprzedaż używanych rzeczy możliwa jest również za pośrednictwem dobrze znanego serwisu ogłoszeniowego OLX. W przypadku rzeczy o niewielkim gabarycie (np. ubrania, książki, zabawki) serwis oferuje również obsługę przesyłek. Warto śledzić aktualności w OLX, gdyż często pojawiają się promocyjne ceny przesyłek w wybranych kategoriach (np. odzież dziecięca, akcesoria kuchenne). Jako wystawiający, decydujesz czy chcesz skorzystać z przesyłki OLX czy zrobić to samodzielnie. Aby móc wystawić przedmiot na sprzedaż, również musisz założyć konto w serwisie. Sprzedaż w OLX przebiega za pośrednictwem wiadomości między kupującym a sprzedającym, a w przypadku przesyłki OLX działa opcja „kup teraz”. Na wysyłkę paczki masz 72h od momentu zakupu. Kiedy kupujący ją otrzyma i nie zgłosi zastrzeżeń, serwis prześle pieniądze ze sprzedaży na Twoje konto bankowe. Wystawianie ogłoszeń drobnych jest bezpłatne. Opłaty naliczane są za usługi dodatkowe, np. promowanie ogłoszenia przez 7 dni.

Allegro i Allegro Lokalnie

Konkurencyjnym serwisem do OLX jest Allegro i jego wersja lokalna. Schemat sprzedaży jest analogiczny: zakładasz konto, wystawiasz rzecz, wybierasz formę dostępnej dostawy. Kiedy kupujący otrzyma przedmiot i go zaakceptuje, Allegro przeleje środki ze sprzedaży na Twoje indywidualne konto rozliczeniowe w serwisie. Wystawianie ogłoszeń jest darmowe. Serwis jednak liczy sobie prowizję od rzeczywistej sprzedaży artykułu. Dodatkowo płatne są również usługi zwiększające widoczność ogłoszenia.

Inne portale ogłoszeniowe

Rzeczy, których już nie potrzebujesz, możesz wystawić tak naprawdę na każdym dostępnym serwisie ogłoszeniowym (np. Facebook Marketplace, serwisach lokalnych). Korzystanie z serwisów specjalizujących się w tego rodzaju sprzedaży jest wygodniejsze ze względu na zagwarantowaną obsługę przesyłek. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś przesłała sprzedaną rzecz samodzielnie lub umówiła się z kupującym na odbiór osobisty.

Ile możesz zarobić?

Określenie konkretnej kwoty, jaką możesz zarobić na odsprzedaży niepotrzebnych rzeczy, nie jest oczywiście możliwe. Wszystko zależy od tego, jak dużo rzeczy będziesz wystawiać i jakie ceny zaproponujesz. Wystawienie dziecięcej odzieży nawet za kilka złotych może Ci się opłacać, jeśli ktoś kupi od Ciebie kilka czy kilkanaście rzeczy. Aby do tego zachęcić, warto włączać rabaty przy zakupie kilku sztuk (opcja dostępna w Vinted). Jeśli nie masz czasu na fotografowanie i wystawianie każdej rzeczy z osobna, możesz też utworzyć z nich tzw. paczki, gdzie w ramach jednej, wyższej ceny sprzedajesz kilka czy kilkanaście sztuk (np. odzieży tego samego rodzaju czy rozmiaru).

Nie da się ukryć, że wystawianie niepotrzebnych rzeczy na sprzedaż zajmuje nieco czasu. Biorąc jednak pod uwagę, że sprzedając je, zarówno uwalniasz przestrzeń w domu, jak też zdobywasz dodatkowe środki finansowe, warto od czasu do czasu poświęcić swój wolny czas na ich sfotografowanie, opisanie i wystawienie.

Poproś dziecko o pomoc – zaangażuj je i nauczaj przez praktykę

Nawet jeśli realnie pomoc dziecka nie jest Ci potrzebna, włączenie maluchów w cały opisany wyżej proces sprzedaży będzie ogromną lekcją przedsiębiorczości w praktyce. Dzieci dowiedzą się, że zainteresowanie kupujących zależy między innymi od ceny, stanu rzeczy i od sposobu jej prezentacji. Do tego trzeba „pokonać” innych oferujących podobny albo ten sam produkt! To świetna lekcja tego, jak działa popyt i podaż, jak ważne jest dbanie o dobry stan posiadanych rzeczy i jak można zyskać dodatkowe pieniądze do skarbonki. W co konkretnie możesz zaangażować dziecko?

  • Wspólny wybór rzeczy, które chcecie sprzedać i które nadają się do sprzedaży,
  • ustalanie cen, za które rzeczy zostaną wystawione,
  • czyszczenie zabawek,
  • pranie i składanie ubrań,
  • segregacja książek,
  • pomoc z robieniem zdjęć,
  • pakowanie i wysyłanie sprzedanych rzeczy.

Będzie to konkretny wkład dziecka w ostateczny sukces, jakim jest z jednej strony podreperowanie domowego budżetu, a z drugiej danie kolejnego życia zabawkom, ubraniom i wszystkim innym rzeczom, które Wam nie są już potrzebne.