Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Jak gra w Monopoly uczy mechanizmów ekonomicznych?

Katarzyna Jóźwik   •   31 października 2022 r.

Monopoly – legendarna planszówka, która gromadzi wokół siebie całe pokolenia. Któż z nas nie marzył o posiadaniu rozbudowanej sieci hoteli czy zbudowaniu finansowego imperium w trakcie gry. Gra Monopoly to jednak coś więcej niż zabawa w rodzinnym czy przyjacielskim gronie. Każda rozgrywka jest doskonałą okazję do nauki podstawowych mechanizmów ekonomicznych.

Lekcja zarządzania budżetem

Każdy z graczy otrzymuje na początku gry określoną pulę pieniędzy, którymi ma zarządzać w trakcie rozgrywki. Posiadane środki może wykorzystać na zakup poszczególnych obiektów, jakie znajdują się na planszy. Oczywiście ich ceny różnią się nie tylko od rodzaju obiektu (hotel, kolej, restauracja), ale również od wysokości czynszu, jaką będą musieli zapłacić inni gracze, którzy staną na pole wykupionego już obiektu.

Zarządzając budżetem, gracz musi również pamiętać, aby zostawić sobie pewną rezerwę finansową na opłaty, jakie on będzie musiał ponieść stając na obiekty wykupione przez innych graczy. Konieczność przemyślanego zarządzania finansami nauczy Twoje dziecko, że nie należy wydawać wszystkich posiadanych pieniędzy, a rezerwa finansowa jest solidnym zabezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych wydatków.

Lekcja inwestycji

Gracz, który musi podjąć decyzje dotyczące zakupu konkretnych obiektów, uczy się również podstaw inwestowania. W trakcie gry szybko okazuje się, że największy zysk osiągnie się w momencie, kiedy uda się zakupić najdroższe obiekty i dokupić do nich jeszcze dodatkowe elementy (małe i duże hotele).

Nie oznacza to jednak, że tańsze obiekty dostępne w ramach gry nie będą przynosiły zysków. Co więcej, umiejętne zarządzanie inwestycjami w tańszych obiektach może pozwolić nie tylko na zbudowanie finansowej rezerwy z tytułu mniejszych wydatków, ale również na zapewnienie sobie infrastruktury przynoszącej regularne i stosunkowo wysokie dochody. Monopoly to również gra logiczna, w której potrzebne są rozsądek i kalkulacja w podejmowaniu inwestycyjnych decyzji.

Lekcja użycia narzędzi finansowych

Rozbudowane warianty gry Monopoly oferują dodatkowe narzędzia finansowe. Oprócz gotówki gracze dysponują również… kartami płatniczymi, których saldo jest określane przez specjalny, elektroniczny terminal. Taka forma gry to nie tylko jej urozmaicenie, ale również nauka posługiwania się podstawowymi narzędziami finansowymi. Dziecko, które ma do dyspozycji gotówkę, kartę płatniczą i rachunek bankowy, uczy się korzystać z każdego z nich i poznaje podstawowe mechanizmy finansowego rynku.

Przede wszystkim zabawa

Wykorzystując grę Monopoly do nauki podstawowych mechanizmów ekonomicznych, nie można zapominać o najważniejszym: zabawie. Pamiętaj, że głównym celem tej gry jest dostarczenie dziecku rozrywki i propozycji na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Zapoznanie się ze światem finansów w trakcie rozgrywek to jej wartość dodana. Nauka przez grę będzie skuteczna tylko wtedy, kiedy dziecko samo będzie chciało po nią sięgnąć. Dlatego bądź otwarty na każdą propozycję rozgrywki z jego strony, czasem sam proponuj spędzenie wolnego czasu przy planszówce. Nigdy jednak nie zmuszaj dziecka do gry w Monopoly, jeśli akurat nie ma na to ochoty.