Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Konto dla nastoletniego dziecka – czy warto otworzyć Konto Przekorzystne w Pekao?

Krzysztof Gibek   •   31 sierpnia 2022 r.

Szukasz w pełni funkcjonalnego konta dla swojego nastoletniego dziecka? Bank Pekao SA ma w swojej ofercie rachunek przygotowany z myślą o młodzieży, która ukończyła 13 rok życia, a korzystanie z niego nie generuje praktycznie żadnych kosztów. Brak opłat za kartę, darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów, nowoczesna aplikacja PeoPay z Blikiem, zniżki do 30% w Galerii Rabatów – to tylko niektóre z szeregu udogodnień dla młodych ludzi.

Co zawiera pakiet dla nastolatka?

Od ukończenia 13. roku życia dziecko ma znacznie większe możliwości samodzielnego korzystania z rachunku bankowego. Jako rodzic wyrażasz zgodę na jego otwarcie i masz wgląd do historii transakcji, jednak nastolatek nie musi mieć Twojej zgody wykonując poszczególne płatności. Limity transakcyjne są niższe, niż w przypadku dorosłego konta, a rodzic może je modyfikować według własnego uznania.

A z czego może korzystać nastolatek będąc klientem Pekao SA? Do dyspozycji w pakiecie dla młodych mamy:

 • Konto Przekorzystne dla młodych (prowadzone bezpłatnie bez żadnych warunków),
 • rachunek oszczędnościowy Mój Skarb,
 • kartę Mastercard Debit FX (również bezwarunkowo bez opłat),
 • aplikację mobilną PeoPay oraz dostęp do bankowości internetowej.

Dzięki aplikacji nastolatek może na bieżąco sprawdzać saldo i historię transakcji, wykonywać przelewy i płacić Blikiem, a po ukończeniu 17 lat również podpiąć kartę i płacić telefonem korzystając z Google Pay i Apple Pay, a nawet smartwatchem (Garmin lub Fitbit).

150 zł premii dla nastolatka w najnowszej promocji Pekao

Młodzi posiadacze konta w Pekao mogą teraz zyskać 150 złotych premii. Warunek jest prosty, bo wystarczy założyć dziecku konto online (50 zł premii), a następnie nastolatek musi wykonać 5 transakcji bezgotówkowych (100 zł premii). Wszystkie szczegóły oferty znajdziesz w naszej analizie: 150 zł kieszonkowego dla dzieci i nastolatków od Pekao oraz na pekao.com.pl.

Zniżki w Galerii Rabatów

Płacąc kartą Pekao SA nastolatek może zaoszczędzić do 30% w sklepach współpracujących z bankiem w ramach programu zniżkowego Galeria Rabatów. Na liście partnerów znaleźć można wiele miejsc, z których na co dzień korzysta młodzież: sklepy odzieżowe i sportowe, szkoły językowe, księgarnie. Łącznie jest to ponad 2000 punktów, więc przed zakupami warto sprawdzać, gdzie można zaoszczędzić na dodatkowe kieszonkowe.

Jakie są opłaty za Konto Przekorzystne dla nastolatków?

Najważniejsze opłaty związane z Kontem Przekorzystnym dla użytkowników w wieku od 13 lat prezentują się następująco:

 • 0 zł za prowadzenie konta bez dodatkowych warunków,
 • 0 zł za prowadzenie kont walutowych (waluty USD, EUR, GBP, CHF),
 • 0 zł za wydanie i prowadzenie karty wielowalutowej Mastercard podłączonej do konta złotówkowego i walutowych,
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie,
 • 0 zł za wpłaty w PLN we wpłatomatach Pekao,
 • 0 zł za standardowe przelewy internetowe przez bankowość internetową i mobilną PeoPay,
 • 0 zł za zatwierdzanie transakcji w aplikacji PeoPay,
 • 0,20 zł kod SMS-owy służący do autoryzacji operacji w bankowości internetowej (można korzystać z autoryzacji w aplikacji, która jest darmowa),
 • 0 zł za przelewy pomiędzy kontem Przekorzystnym i Kontem oszczędnościowym w apce PeoPay,
 • 0 zł za realizację poleceń zapłaty, zleceń stałych i przelewów cyklicznych przez kanały elektroniczne,
 • 2 zł za wypłatę gotówki przy okazji zakupów (cashback),
 • 5 zł za przelew natychmiastowy Express Elixir,
 • 8 zł za wypłatę i wpłatę gotówki w oddziałach Pekao SA.

Rzut oka na powyższą listę pozwala stwierdzić, że nastolatkowie mogą korzystać z konta praktycznie bez opłat, co więcej, nie musząc spełniać warunków aktywności, by na przykład uniknąć opłaty za kartę. Jej posiadanie jest darmowe bez dodatkowych wymogów.

Gdy wyposażysz dziecko w aplikację mobilną PeoPay, może ono na bieżąco kontrolować stan konta i mieć bank zawsze pod ręką, ale dodatkowo uniknie opłaty (20 groszy) za wysyłkę SMS-ów z kodami do autoryzacji transakcji. Potwierdzanie płatności w aplikacji jest zupełnie bezpłatne.

Niewątpliwą zaletą jest nieograniczona liczba darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie, dzięki czemu nastolatek nie jest narażony na dodatkowe koszty i nie musi się zastanawiać, gdzie może w razie potrzeby pobrać gotówkę bez uszczerbku dla swojego budżetu.

Jak otworzyć Konto Przekorzystne dla nastolatka?

Jeśli posiadasz konto w Pekao SA, wniosek wypełnisz w swojej bankowości internetowej, w Panelu rodzica. Potrzebne będą podstawowe dane (PESEL i dokument tożsamości dziecka) oraz wybór produktów, które chcesz uruchomić (konto osobiste i konto oszczędnościowe, karta płatnicza). Po potwierdzeniu oświadczenia możesz zatwierdzić umowę.

Jeśli nie masz jeszcze konta w Pekao SA, złóż wniosek o Konto Przekorzystne dla siebie, a po jego otwarciu, przejdź opisaną wyżej ścieżkę. Możesz również otworzyć nastolatkowi konto bez posiadania konta rodzica w Pekao SA, jednak nie da się tego zrobić online; w tym celu udaj się z dzieckiem do oddziału banku, gdzie wypełnisz dokumenty i podpiszesz umowę.

Konto Przekorzystne jako pierwszy rachunek – czy warto?

Konto Przekorzystne w Pekao SA to jeden z najlepszych rachunków, jaki możesz sprawić swojemu nastoletniemu dziecku. Wiele darmowych usług, duży nacisk na nowoczesne rozwiązania mobilne, darmowa karta wielowalutowa, darmowy dostęp do wszystkich bankomatów w kraju, duża sieć oddziałów – to tylko niektóre zalety.

Do tego aplikacja PeoPay z praktycznie pełną funkcjonalnością, jak dla dorosłych (poza niższymi limitami transakcji i brakiem możliwości samodzielnego otwierania dodatkowych produktów czy wnioskowania o kredyty) to znakomite narzędzie do wprowadzania młodzieńca w świat bankowości, a samodzielne zarządzanie powierzonymi pieniędzmi będzie nieocenioną lekcją odpowiedzialności.

Przekorzystne więc będzie bardzo dobrym wyborem na pierwsze konto – jest nowoczesne, pozbawione zbędnych opłat i wyposażone w rozwiązania, które przypadną do gustu nastolatkowi.

Wszystkie informacje zarówno o samym koncie, jak i aktualnych promocjach, a także informacje o sposobach otwarcia konta, znajdziesz na stronie Oferta dla nastolatków 13-17 lat w Pekao SA.