Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Od ilu lat dziecko może mieć konto bankowe?

Krzysztof Gibek, Mateusz Skrzypczak   •   09 grudnia 2021 r.

Na rynku bankowym stale poszerza się oferta kont dla niepełnoletnich, a co istotne, nie tylko dla nastolatków zbliżających się do osiemnastych urodzin, ale i dla najmłodszych, poniżej 13 lat. W jakim wieku dziecko może stać się użytkownikiem konta? Sprawdzamy oferty w polskich bankach.

Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat

Największe banki mają w swojej ofercie konta, których użytkownikiem może być dziecko poniżej 13 lat. Najczęściej minimalną granicą wieku umożliwiającą synowi lub córce w części samodzielne korzystanie z konta to ukończony 6. lub 7. rok życia. W kilku bankach taki rachunek można otworzyć bez limitu wieku, jednak dziecko przez osiągnięciem wieku szkolnego nie będzie cieszyć się wszystkimi dostępnymi możliwościami, np. kartą płatniczą i dopasowaną do wieku aplikacją mobilną.

Oczywiście dziecko poniżej 13 lat jest tylko użytkownikiem konta, będącego własnością rodzica. Dorosły również sprawuje stałą kontrolę nad środkami, ustala limity i zatwierdza transakcje.

Samo posiadanie dziecięcego ROR-u to doskonała nauka zarządzania własnymi pieniędzmi. Tym bardziej, że jest w pełni bezpieczna, gdyż może (i powinna) być nadzorowana przez rodziców. W odrębnym artykule na naszej stronie piszemy znacznie szerzej o tym, jak rodzic może sprawować kontrolę nad finansami dziecka.

W tym artykule krótko opisujemy od ilu lat można założyć konto dla dziecka w danym banku i wskazujemy najważniejsze cechy, a wszystkie rachunki przygotowane z myślą o najmłodszych szczegółowo porównasz w naszym rankingu kont dla dzieci poniżej 13 lat.

mBank – eKonto Junior

eKonto Junior to rachunek, który można założyć dziecku bez dolnego limitu wieku (od 0 do 13 lat). Młody użytkownik konta może otrzymać własną kartę płatniczą Visa Junior i dostęp do aplikacji mobilnej. Aplikacja mBank Junior służy jednak głównie do sprawdzania historii oraz dostępnego salda – nie można wykonywać z niej przelewów. Dostępne są w niej również materiały edukacyjne, dostosowane do wieku dziecka, które pomogą lepiej zrozumieć, jak odpowiedzialnie korzystać ze swojego konta i karty. Zarówno konto jak i karta nie wiążą się z żadnymi opłatami, podobnie jak wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Znacznie szerszy zakres możliwości w korzystaniu z konta dziecko uzyska po ukończeniu 13. roku życia. Więcej informacji na temat eKonta Junior w naszej analizie »

Pekao SA – PeoPay KIDS

PeoPay KIDS to pakiet, na który składa się konto osobiste (ROR), konto oszczędnościowe, aplikacja mobilna i karta do rachunku. Mimo, że rachunek oszczędnościowy można otworzyć od dnia narodzin, to dostęp do karty i aplikacji uzyskują dzieci od 6. roku życia.

Głównym elementem pakietu jest aplikacja mobilna, która daje dziecku całką sporą swobodę w dysponowaniu środkami: dziecko może inicjować przelewy, czy doładowania telefonu – aby zostały zrealizowane, muszą zostać zatwierdzone przez rodzica. Poza tym aplikacja w bardzo atrakcyjnej formie graficznej wprowadza dziecko w świat finansów. Wybrany przewodnik nie tylko tłumaczy obsługę konta, ale też pomaga w oszczędzaniu – dziecko może tworzyć wirtualne skarbonki i odkładać pieniądze na drobne cele. PeoPay KIDS jest otwierane i prowadzone bez opłat, karta również. Darmowe są też wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Szerszy opis tego produktu znajdziesz w naszej analizie konta dla dziecka PeoPay KIDS »

PKO BP – Konto Dziecka z Kartą PKO Junior

PKO Konto Dziecka, stanowiące jeden z elementów pakietu PKO Junior, może zostać otwarte dla dziecka w wieku od 0 do 13 lat. Oferta dla najmłodszych jest bardzo rozbudowana, a do dyspozycji w ramach PKO Junior jest: konto osobiste (ROR), karta płatnicza, konto oszczędnościowe, specjalny serwis internetowy i aplikacja mobilna PKO Junior oraz sekcja PKO Junior w iPKO (czyli wydzielona część serwisu bankowości internetowej rodzica, za pomocą której sprawuje on kontrolę nad rachunkami swoich dzieci).

Dziecko może zarządzać środkami w ograniczonym zakresie przy pomocy serwisu lub aplikacji PKO Junior: sprawdzać saldo i historię, wykonywać przelewy (każdy musi zostać zaakceptowany przez rodzica), zakładać wirtualne skarbonki i plany oszczędzania na wybrane cele. Konto można powiązać z kartą przedpłaconą PKO Junior. Nie jest to jednak karta debetowa do konta, a wymaga zasilenia przez rodzica. Jej wydanie kosztuje 15 zł (tak jak każde wznowienie; jest wydawana na 2 lata), natomiast nie jest pobierana żadna miesięczna opłata ani za kartę, ani za konto.

Jeśli masz konto w Inteligo (które jest częścią PKO BP), możesz założyć dziecku PKO Junior dokładnie na takich samych zasadach, jak opisane powyżej (i nie musisz otwierać dodatkowego konta dla siebie).

BNP Paribas – Konto Karty Samodzielniaka

Konto Karty Samodzielniaka można otworzyć dla dziecka w wieku od 7 do 13 lat, a jego części składowe to karta debetowa dla dziecka (Karta Samodzielniaka) oraz rachunek bankowy dla rodzica, służący tylko do rozliczania transakcji tą kartą. Dziecko nie ma zatem swojego konta – tylko kartę. Nie ma również aplikacji mobilnej, dzięki której dziecko miałoby podgląd salda i historii wydatków. Wsparciem edukacyjnym jest dostęp do specjalnego serwisu „Misja Samodzielność”. Konto Karty Samodzielniaka jest otwierane i prowadzone za darmo, a dziecko ma do dyspozycji darmowe wypłaty kartą ze wszystkich bankomatów w kraju.

ING Bank – Konto Oszczędnościowe dla dziecka + karta przedpłacona

ING oferuje dla najmłodszych konto oszczędnościowe oraz kartę przedpłaconą, które można otworzyć bez dolnej granicy wieku. Jednak dopiero po ukończeniu 13. roku życia dziecko może uzyskać dostęp do aplikacji mobilnej Moje ING. Oznacza to, że wcześniej nie ma wglądu w historię rachunku lub karty (ta jest widoczna w bankowości internetowej rodzica).

Brak dedykowanego dzieciom serwisu lub aplikacji powoduje, że dziecko może mieć trudność z kontrolą swoich wydatków oraz nie ma wsparcia w pierwszych krokach edukacji finansowej. De facto może jedynie odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym i korzystać z karty przedpłaconej. Znacznie szersze możliwości działania uzyskuje po ukończeniu 13 lat.

Bank Millennium – Konto 360° Junior

Konto 360° Junior można założyć już od narodzin do 13. roku życia, jednak dopiero po ukończeniu 7. roku życia dziecko zyskuje znacznie więcej możliwości. To znaczy: może posiadać kartę debetową do konta i dopasowaną do wieku aplikację mobilną, dzięki której będzie mieć wgląd w swoje konto, zyska możliwość płacenia telefonem oraz Blikiem, a także możliwość wysyłania prośby o kieszonkowe do rodzica.

Santander – Konto Jakie Chcę dla młodych

Santander przygotował dla najmłodszych najmniej rozbudowany produkt. Można otworzyć konto dla dziecka poniżej 13 lat, jednak nie będzie ono miało do niego żadnego dostępu. Nie ma również możliwości wydania żadnego rodzaju karty dla dziecka, choćby przedpłaconej. Bank nie przygotował również żadnej aplikacji mobilnej przeznaczonej dla dzieci.

Pełne zestawienie funkcji i kosztów kont dla najmłodszych znajdziesz w rankingu kont dla dzieci poniżej 13 lat.

Konto bankowe dla dziecka powyżej 13 lat

O ile konta dla najmłodszych nie są powszechnie oferowane, o tyle konta dla nastolatków (13-18 lat) są dostępne praktycznie w każdym banku.

Nastolatkowie powyżej 13. roku życia uzyskują ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a to oznacza, że mogą posiadać konto bankowe na swoje nazwisko oraz samodzielnie dysponować pieniędzmi. Dzieje się to jednak po wyrażeniu zgody rodzica lub opiekuna prawnego na otwarcie rachunku. Mówiąc w skrócie, konto należy do nastolatka, jednak na jego otwarcie rodzic musi wyrazić zgodę i podpisać umowę z bankiem. Rodzic również ustala limity transakcji i ma wgląd do historii rachunku. Jednak swoboda w korzystaniu z konta przez nastolatka jest duża.

Rachunki młodzieżowe są prowadzone na preferencyjnych warunkach, to znaczy są bezpłatne lub opłaty z nimi związane są znacznie niższe, niż w przypadku „dorosłych” kont. Część z nich może zostać otwarta przez internet, bez konieczności wizyty w oddziale, co jest niewątpliwą zaletą. Wszystkie opłaty, warunki prowadzenia, dostępne bankomaty, nowoczesne sposoby płatności i inne zalety, którymi cechują się konta dla nastolatków porównaliśmy w pierwszej części naszego rankingu: konta dla dzieci powyżej 13 lat. Co ważne, w przypadku rachunku dla nastolatka (w zdecydowanej większości przypadków) nie jest wymagane posiadanie konta przez rodzica w tym samym banku. Poniżej prezentujemy najbardziej popularne konta dla dzieci od 13 lat.

mBank – eKonto możliwości

Konto młodzieżowe w mBanku to jeden z najczęściej wybieranych rachunków przez nastolatków. Nie bez znaczenia jest fakt, że można je otworzyć przez internet, bez konieczności wizyty w oddziale już od 13. roku życia. eKonto możliwości jest przeznaczone dla osób w wieku od 13 do 24 lat i ma przez cały ten czas ma takie same warunki cenowe. Za prowadzenie konta, wydanie i korzystanie z karty, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce nie są pobierane żadne opłaty, bez dodatkowych warunków do spełnienia. Nastolatkowie do dyspozycji mają wszystkie nowoczesne sposoby płatności: BLIK (w tym przelewy na telefon i płatności zbliżeniowe), Apple Pay, Google Pay, a także program automatycznego oszczędzania Moje Cele.

Aby założyć ten rachunek, rodzic nie musi posiadać konta w mBanku, a wniosek o otwarcie znajdziesz na stronie eKonta możliwości w mBanku.

Pekao SA – Konto Przekorzystne dla młodych

Bank Pekao ma w swojej ofercie Konto Przekorzystne dla osób w wieku od 13 do 26 lat. Rachunek można złożyć przez internet niestety dopiero po ukończeniu 18 lat, chyba, że rodzic posiada konto w Pekao – wtedy można to zrobić z systemu bankowości internetowej. Nastolatkowie mają do dyspozycji bezpłatnie prowadzony ROR, a także kartę i wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie bez opłat i bez dodatkowych warunków. W aplikacji mobilnej PeoPay znajdziemy Blika (z przelewami natychmiastowymi na telefon), Apple Pay, Google Pay oraz płatności smartwatchem: Garmin Pay i Fitbit Pay. Zobacz stronę Konta Przekorzystnego do 26 lat w Pekao SA »

PKO BP – Pierwsze konto

Pierwsze konto zostało przygotowane z myślą o młodzieży w wieku od 13 do 18 lat. Rachunek jest otwierany i prowadzony bez opłat, bezpłatny jest również dostęp do wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie, a także wpłaty i wypłaty w największej sieci placówek w Polsce, czyli w oddziałach PKO BP. Miesięczna opłata za korzystanie z karty płatniczej wynosi 3,9 zł, ale można jej uniknąć pod warunkiem, że nastolatek wykona dwie transakcje kartą lub Blikiem w miesiącu. Pierwsze konto PKO może zostać założone przez internet po ukończeniu 13. roku życia. Przejdź na stronę Pierwszego konta w PKO BP (13-18 lat) »

ING Bank – Konto Mobi

Konto Mobi może zostać założone dla osoby w wieku od 13 do 26 lat. Konto i karta są w pełni bezpłatne (bez warunków), ale darmowe wypłaty gotówki kartą obejmują tylko bankomaty ING oraz Planet Cash (wypłata z innych sieci to koszt 2,5 zł, pierwsza w miesiącu jest darmowa). Rozwiązaniem jest Blik, przy użyciu którego można wypłacać pieniądze bez opłat ze wszystkich bankomatów w Polsce. Konto Mobi można założyć przez internet pod warunkiem ukończenia 18. roku życia. Osoby młodsze niestety muszą pójść do oddziału z rodzicem, a jeżeli rodzic jest klientem ING – można otworzyć konto z bankowości internetowej rodzica. Przejdź na stronę Konta Mobi w ING »