Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

eKonto Junior w mBanku dla dzieci poniżej 13 roku życia

Mateusz Skrzypczak   •   12 marca 2020 r.

Dla wszystkich, którzy nie boją się wprowadzać swoich dzieci w świat finansów i usług bankowych, mBank przygotował możliwość założenia konta dla dziecka, które nie ma ukończonych 13 lat.

13 lat to wiek, w którym młody człowiek uzyskuje tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych – czyli m.in. może już, za zgodą rodzica lub opiekuna, posiadać swoje konto w banku. eKonto Junior jest natomiast propozycją przeznaczoną dla dzieci młodszych, które nie mają zdolności do czynności prawnych.

Jak działa eKonto Junior?

Technicznie jest to dodatkowy, darmowy rachunek prowadzony równolegle z rachunkiem rodzica w mBanku. To rodzic jest jego posiadaczem i to rodzic ma do niego wgląd w systemie transakcyjnym. Dziecko do systemu transakcyjnego nie ma dostępu, czyli nie może samo zarządzać rachunkiem, wykonywać przelewów, sprawdzać salda itp.

eKonto Junior jest zupełnie osobnym rachunkiem niż konto rodzica i dziecko ma do dyspozycji wyłącznie kwotę, która się na nim znajduje (przelaną przez rodzica).

Do eKonta Junior dziecko otrzymuje kartę debetową Visa Junior (można również wybrać opaskę płatniczą MasterCard, której wydanie kosztuje 25 zł). Na karcie widnieją dane dziecka. Można ustalić dzienny limit na karcie – domyślnie jest to 50 zł. Rodzic ma pełen wgląd w historię transakcji, a jeśli korzysta z aplikacji mobilnej, może również otrzymywać powiadomienia push, gdy dziecko dokona jakiejś transakcji.

Ile kosztuje konto dla dziecka w mBanku?

W przypadku eKonta Junior, darmowe są:

  • otwarcie i prowadzenie konta,
  • wydanie i prowadzenie karty debetowej Visa Junior,
  • wypłaty z bankomatów w Polsce,
  • wpłaty we wpłatomatach mBanku, Euronet, Planet Cash i Cashline,
  • wpłaty i wypłaty w placówkach mBanku.

Płatne jest natomiast wydanie opaski płatniczej MasterCard (opcjonalnie).

Jak otworzyć eKonto Junior?

Konto dla dziecka poniżej 13 roku życia można łatwo założyć online, jednak trzeba być klientem mBanku.

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta w mBanku, również możesz założyć konto dla siebie przez Internet.

Jeśli posiadasz już konto, należy:

  1. Wejść na stronę eKonta Junior
  2. Kliknąć przycisk „Otwórz eKonto Junior”
  3. Zalogować się jak do systemu transakcyjnego
  4. Wypełnić formularz

Do założenia konta będzie potrzebny numer PESEL i jeden z dokumentów tożsamości dziecka (legitymacja szkolna, dowód osobisty, paszport lub akt urodzenia).