Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Do czego nastolatkowi potrzebne jest konto bankowe?

Krzysztof Gibek   •   Aktualizacja: 17 listopada 2016 r.

Gdy słyszymy od dziecka, że powinniśmy otworzyć mu konto w banku, ponieważ koledzy ze szkoły już je mają, najczęściej traktujemy to jako młodzieńczy kaprys. Jednak konto dla dziecka wcale nie musi być jedynie fanaberią, a może okazać się ważnym elementem oswajającym go ze światem finansów. Do czego może mu się przydać pierwsze konto bankowe?

konto dla nastolatka

Kieszonkowe na konto

Zamiast w gotówce, przelew na konto – wielu rodziców już korzysta z takiej formy przekazywania dzieciom pieniędzy na ich potrzeby. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że mamy większą kontrolę nad wydatkami dziecka – wszystkie transakcje zapisywane są w historii rachunku, a gdy okaże się pieniądze znikają zbyt szybko, można odtworzyć w jakich miejscach młody człowiek płacił i gdzie wypłacał gotówkę.

Zabezpieczenie pieniędzy na koloniach i wyjazdach

Konto bankowe dla nastolatka sprawdza się również na koloniach, zielonych szkołach, czy innych wyjazdach z rówieśnikami. W przypadku posiadania kwoty na cały wyjazd w gotówce, jej zgubienie bądź kradzież pociąga za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Posiadając konto bankowe i kartę płatniczą, dziecko może częściej wypłacać mniejsze kwoty. Gdy zgubi kartę, wystarczy ją zastrzec, a środki na koncie pozostają bezpieczne. Ponadto, gdy zabraknie mu pieniędzy, bez problemów można wykonać „awaryjny” przelew i zasilić jego rachunek.

Płatności za drobne zakupy przez internet

Samodzielne regulowanie płatności za kupione przez internet gry, ubrania, czy kosmetyki, nie dość, że odciąża rodzica, który nie musi poświęcać na nie czasu, to jeszcze może być dla nastolatka nie lada frajdą. Poza tym pozwala mu na stopniowe usamodzielnienie i branie odpowiedzialności za swoje małe decyzje.

Samodzielne doładowanie telefonu

W przypadku osób korzystających z telefonu na kartę (lub tzw. mix) posiadanie konta bankowego daje bardzo wygodną możliwość doładowania go bez konieczności wizyty w kiosku, czy w sklepie, za pomocą bankowości internetowej.

Nauka oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi

Argumentem, którego nie sposób nie docenić jest fakt, że konto bankowe może znacznie przyczynić się nauki rozsądnego gospodarowania powierzonymi dziecku pieniędzmi oraz skłaniać do oszczędzania. Jeśli ustalimy określoną kwotę, którą nastolatek ma do dyspozycji w tygodniu lub w miesiącu i pozostawimy mu wolną rękę w wydawaniu, szybko przekona się, że warto szanować pieniądze i liczyć każdy grosz.

Poznawanie świata bankowości

Konto dla dziecka pozwoli również stopniowo zdobywać wiedzę o bankach i ich ofercie, zrozumieć obce sformułowania i terminy niezbędne do świadomego korzystania z kont, kredytów, czy lokat. Ta wiedza zaprocentuje w przyszłości, gdy dziecko już jako dorosła osoba stanie przed skomplikowanymi wyborami niosącymi określone finansowe konsekwencje.