Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Internet i nowe technologie zdecydowanie wypierają korzystanie z kont bankowych w tradycyjnych placówkach

Redakcja   •   29 kwietnia 2017 r.

W ostatnim czasie opublikowano wyniki badań i analiz, które dobitnie pokazują, że Polacy zdecydowanie polubili obsługę swoich kont bankowych za pośrednictwem Internetu. Wg najnowszego raportu NBP, 69% Polaków korzysta aktywnie z bankowości internetowej, natomiast PRNews.pl wskazuje, że liczba stacjonarnych placówek wśród 21 ankietowanych bankowych spadła w 2016 r. o 800 i wynosi niecałe 6500. Zmniejszyło się w nich również zatrudnienie.

Wracając do badań NBP, odsetek osób korzystających z konta za pośrednictwem internetu dość regularnie wzrasta: od 46% w 2009 roku, przez 58% w 2013 roku, aż do obecnych 69%.

I nie tylko młodzież korzysta regularnie z bankowości internetowej. Wśród młodych osób odsetek ten wynosi niecałe 90%, a wśród osób w wieku emerytalnym (65+) wynosi on 24%. Ze statystyk wynika również, że zdecydowanie chętniej za pośrednictwem internetu swoje konto obsługują osoby z wyższym wykształceniem – 81%, w porównaniu do 45% wśród osób z wyszktałceniem podstawowym.

Co ciekawe, miejsce zamieszkania nie ma większego wpływu na wyniki: sposród osób mieszkających w większych miastach, z bankowości online korzysta 77-79%, a w miastach do 20 tys. mieszkańców – 73%. Czyli niewiele mniej.

Malejąca liczba oddziałów banków

Z analiz PRNews.pl wynika natomiast, że tylko dwa banki powiększyły swoją sieć – mBank i Idea Bank, natomiast pozostałych 19 banków pozamykało część swoich placówek – rekordziści, czyli BZ WBK i Bank Pocztowy pozamykali po 65 oddziałów! Biorąc pod uwagę badania NBP, ten trend prawdopodobnie się utrzyma.

Źródło:
PAP
http://prnews.pl/raporty/raport-prnewspl-liczba-placowek-bankowych-iv-kw-2016-6554041.html