Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Konto Pierwsze – konto dla dziecka powyżej 13 lat w PKO BP

Mateusz Skrzypczak   •   16 maja 2019 r.

Konto Pierwsze to oferta banku PKO BP skierowana do nastolatków w wieku od 13 do 18 lat. Konto jest bezpłatne, a miesięcznej opłaty za kartę łatwo uniknąć dokonując dwóch płatności kartą w miesiącu na dowolną kwotę. Zatem już pod koniec podstawówki dziecko może łatwo i bez większego ryzyka zacząć zdobywać doświadczenie w obcowaniu z bankami.

Nasza ocena

9 na 10

Miejsce nr 3 w naszym rankingu kont dla dzieci 13-18 ›

Najważniejsze cechy

 • Konto prowadzone za darmo, karta płatnicza za 3,90 zł/mies.
 • Brak opłaty za kartę po wykonaniu min. 2 płatności w miesiącu
 • Możliwość założenia konta online już od 13 roku życia
 • Obsługa wiodących płatności mobilnych, nowoczesna aplikacja IKO

Dla kogo jest przeznaczone Konto Pierwsze?

PKO BP oferuje szereg rachunków bankowych dla dzieci i młodzieży, w zależności od ich wieku. Dla najmłodszych jest to Konto Dziecka, dla pełnoletnich jest to Konto Dla Młodych, a dla małoletnich nastolatków jest to właśnie Konto Pierwsze. Jego posiadaczem może zostać każdy w wieku od 13 lat aż do ukończenia 18 roku życia, a konto można założyć składając bezpieczny wniosek na stronie banku.

Nie ma wymogu, by rodzic miał konto w PKO BP. Jednak do podpisania umowy potrzebny będzie zarówno rodzic, jak i dziecko.

Dziecko nie musi również posiadać dowodu osobistego. Wystarczy legitymacja szkolna.

Ile kosztuje Konto Pierwsze?

Prowadzenie konta oraz podstawowe operacje są bezpłatne:

 • przelewy przez internet lub aplikację mobilną,
 • płatności BLIK-iem i przelewy na telefon,
 • wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie,
 • wypłaty w oddziałach banku.

Wydanie zbliżeniowej karty do konta również jest bezpłatne. Jednak w przypadku nie korzystania z karty, bank nalicza miesięczną opłatę za kartę w wysokości 3,90 zł. Aby uniknąć tej opłaty, dziecko musi każdego miesiąca minimum 2 razy zapłacić kartą lub BLIK-iem. Nie ma minimalnej kwoty transakcji – można więc zapłacić za cokolwiek. Nie chodzi o to, by dziecko wydawało większe sumy, ale o to, by ze swojego konta faktycznie korzystało. Dzieci posiadające Kartę Dużej Rodziny są zwolnione z opłaty za kartę bez konieczności wykonywania wspomnianych dwóch płatności.

Płatne usługi dla posiadaczy Konta Pierwszego to m.in.:

 • przelewy w oddziale i na infolinii – 8 zł za każdy (bezpłatne przez internet i aplikację mobilną),
 • przelewy natychmiastowe – 4,99 zł przez internet i aplikację, 11,99 zł w oddziale i na infolinii,
 • wyrobienie karty z niestandardowym nadrukiem – 14,90 zł jednorazowo.

Jak dziecko może korzystać ze swojego konta?

PKO BP oferuje dzieciom, podobnie jak dorosłym, system transakcyjny iPKO oraz aplikację mobilną IKO. W ten sposób dziecko może poznać sposób działania banku i konta bankowego, a także na bieżąco monitorować stan swojego konta i wydatki. Może także dokonywać płatności elektronicznych, np. samodzielnie kupować przez internet, płacąc przelewem lub BLIK-iem.

Karta zbliżeniowa

Do Konta Pierwszego dziecko otrzyma kartę płatniczą z funkcją płatności zbliżeniowych. Aby zapobiec nadmiernym wydatkom, można ustalić na niej limity transakcji. Dobrze jest też przypominać nastoletniemu posiadaczowi o płaceniu swoją kartą, tak by bank nie naliczył za nią miesięcznej opłaty. Jak tylko dziecko przywyknie do nowego, wygodnego sposobu płatności, prawdopodobnie nie trzeba będzie się więcej martwić o spełnienie tego warunku.

Płatności mobilne

Wspomniany BLIK umożliwia także płatności w sklepach stacjonarnych oraz przelewanie pieniędzy na numer telefonu. To duże ułatwienie, kiedy dzieci chcą się rozliczać za wspólne zakupy lub wizyty w kawiarniach. Nie muszą odliczać gotówki ani pamiętać długich numerów kont – wystarczy aplikacja bankowa powiązana z numerem telefonu.

Dzieci wyposażone w iPhone’y lub zegarki Apple Watch mogą też korzystać ze zbliżeniowych płatności telefonem Apple Pay. Wystarczy dodać swoją kartę do aplikacji Wallet i podczas płatności zbliżyć do terminala telefon, zamiast karty. Przydatne, gdy zapomni się portfela. Ponieważ z telefonem nastolatkowie coraz częściej się nie rozstają.

Pierwsze Konto Oszczędnościowe

Istotnym elementem Konta Pierwszego, zwłaszcza w kontekście edukacji finansowej, jest opcja założenia drugiego konta – oszczędnościowego. To również bezpłatne konto, a jego oprocentowanie jest znacznie bardziej atrakcyjne niż w przypadku kont oszczędnościowych dla dorosłych! 2% w skali roku to obecnie bardzo dobra oferta. Nadwyżka ponad 10 000 zł jest oprocentowana na 1,6%, co również jest relatywnie wysokim oprocentowaniem.

Dodatkowo, jeśli przez 3 kolejne miesiące dziecko wpłaci na swoje konto oszczędnościowe kwotę pomiędzy 20 a 1000 zł i nie dokona żadnej wypłaty, bank nagrodzi je dodatkowym oprocentowaniem w wys. 0,5% w skali roku.

Czy warto założyć dziecku konto w PKO BP?

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko zaczęło uczyć się samodzielnego zarządzania finansami, Pierwsze Konto będzie niezłym wyborem. W ofercie nie ma żadnych haczyków, a w przypadku w miarę regularnego korzystania z konta (wspomniane dwie płatności kartą w miesiącu) lub posiadania Karty Dużej Rodziny, nie kosztuje ono nic. Płatna jest obsługa w oddziale, o czym należy pamiętać, ale na uwagę zasługują darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie oraz dostęp do prawie wszystkich nowoczesnych technologii (serwis transakcyjny, aplikacja mobilna, płatności mobilne).

Jak można założyć Konto Pierwsze?

Najwygodniej jest złożyć wniosek przez internet na stronie banku.

Po wypełnieniu formularza, bank wysyła kuriera z dokumentami do podpisu pod podany we wniosku adres. Uwaga – potrzebna będzie obecność zarówno rodzica (lub prawnego opiekuna) jak i dziecka. Po uzupełnieniu dokumentów, kurier dostarczy je z powrotem do banku. Alternatywnie, dokumenty przygotowane na podstawie internetowego wniosku można podpisać w oddziale banku. Wtedy też trzeba będzie udać się tam razem z dzieckiem.