Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Ubezpieczenie dla dziecka. Na co zwrócić uwagę?

Katarzyna Jóźwik   •   08 października 2022 r.

Wrzesień to czas nie tylko powrotu do szkół, ale również wzmożonego poszukiwania polisy ubezpieczeniowej dla dziecka. Każda szkoła oferuje swoim podopiecznym możliwość skorzystania z ubezpieczenia szkolnego. Czasem jednak warto poszukać na własną rękę takiego wariantu polisy, który będzie zapewniał dostatecznie szeroką ochronę dostosowaną do aktywności Twojego dziecka.

Szkolne ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenia dostępne w ramach grupowego ubezpieczenia w szkole obejmują ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W zależności od wariantu, z jakiego zdecyduje się skorzystać placówka, polisa może zapewniać ochronę w podstawowym lub rozszerzonym zakresie.

Plusem grupowego ubezpieczenia w szkole jest jego przystępna cena, która waha się w granicach 30-50 zł za osobę. Jednak tego rodzaju polisy nie możesz dopasować do indywidualnych potrzeb swojego dziecka, gdyż wszyscy uczniowie korzystają z jednego wariantu ubezpieczenia. Na szkolne ubezpieczenie warto się zdecydować na pewno wtedy, kiedy Twoje dziecko nie posiada żadnej innej polisy (np. w ramach ubezpieczenia u rodzica w pracy czy wykupienia indywidualnego ubezpieczenia).

Ubezpieczenie NNW w szkole w dość przystępnej cenie zapewni podstawową ochronę Twojemu dziecku. Mimo zapewnionej opieki nauczyciela w szkole może dojść do mniej lub bardziej niebezpiecznego zdarzenia z udziałem Twojego dziecka. Tylko w minionym roku szkolnym doszło w szkołach do prawie 11 tys. wypadków. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku mówimy o roku, w którym część zajęć odbywała się zdalnie. W przypadku normalnego trybu pracy szkół roczna liczba wypadków, do których dochodzi w placówkach, może wynieść nawet 50 tys.

Ważne! Jeśli twoje dziecko ucierpi w wyniku wypadku, do którego doszło w szkole, o odszkodowanie możesz wnioskować nie tylko w ramach polisy NNW dziecka, ale również w ramach ubezpieczenia OC placówki.

Co ważne, odszkodowanie w ramach szkolnego ubezpieczenia NNW obowiązuje również wtedy, kiedy do wypadku doszło poza szkołą (np. w domu).

Ubezpieczenie dostosowane do dziecka

Wybór tylko i wyłącznie szkolnego wariantu ubezpieczenia NNW warto poważnie przemyśleć w sytuacji, kiedy potrzebna będzie ochrona ubezpieczeniowa wykraczająca poza standard. Wystarczy, że Twoje dziecko trenuje sporty walki lub wyczynowo inną dyscyplinę albo na przykład jeździ konno, aby podstawowa forma ubezpieczenia NNW nie obejmowała swym zakresem wypadków powstałych z tego tytułu.

Co zatem powinieneś zrobić jako rodzic? Przede wszystkim dokładnie zapoznać się z zakresem ochrony zagwarantowanym w ramach zaproponowanego szkolnego ubezpieczenia NNW. Jeśli ta jest niewystarczająca dla Twojego dziecka ze względu na prowadzony przez niego tryb życia, warto indywidualnie poszukać wariantu polisy zapewniającej odpowiednie zabezpieczenie. Wprawdzie polisa o rozszerzonym zakresie ubezpieczeniowym będzie nieco droższa od tej szkolnej. Z drugiej jednak strony te kilkadziesiąt złotych więcej wydane na polisę jest niczym w porównaniu z ewentualnymi kosztami specjalistycznego leczenia, jakiego może wymagać dziecko w razie wypadku.

Ubezpieczenie dla dziecka – co może zawierać?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia oraz warunków, jakie oferuje konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. W standardowej opcji NNW dla dziecka zawiera się z reguły:

  • trwały uszczerbek na zdrowiu,
  • pobyt w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
  • śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Jednak polisy ubezpieczeniowe dla dzieci są w stanie zaoferować o wiele więcej, np. zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji czy operacji plastycznych, zwrot kosztów zakupu przedmiotów ortopedycznych. Rozszerzone warianty polis ubezpieczeniowych mogą gwarantować również odszkodowanie w sytuacji śmierci rodzica dziecka w skutek nieszczęśliwego wypadku.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej przekłada się na koszt polisy. Oczywiste jest, że im większy zakres, tym wyższa cena ubezpieczenia. Na koszt polisy wpływa również tzw. suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota jaką będzie mógł uzyskać poszkodowany w ramach odszkodowania. Warto wziąć ten parametr pod uwagę chociażby z tego względu, że wykupienie droższej polisy o 10 zł zwiększa niekiedy sumę ubezpieczenia od 10 tys. zł.

Ubezpieczenie dziecka od hejtu w internecie

Trzeba przyznać, że firmy ubezpieczeniowe prężnie pracują nad tym, aby ich warianty polis odpowiadały realnym potrzebom współczesnego dziecka. Przykładem takiego ubezpieczenia jest Ubezpieczenie Hejt w Internecie, jakie proponuje Uniqa. W ramach polisy ubezpieczyciel gwarantuje sumę ubezpieczenia do 15 tys. zł, a ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje na całym świecie. Ubezpieczenie Hejt w Internecie gwarantuje:

  • wsparcie psychologiczne – nielimitowane konsultacje telefoniczne oraz 10 wizyt stacjonarnych;
  • pomoc prawną – zarówno konsultacje prawnicze w sytuacji pomówienia lub naruszenia dobrego mienia w sieci, jak też praktyczne wsparcie w działaniach pojednawczych czy sądowych;
  • opiekę specjalisty IT – w celu usunięcia/zatrzymania negatywnych informacji w sieci.

Biorąc pod uwagę koszt roczny polisy (36 zł) oraz rosnącą przemoc w internecie, warto rozważyć wykupienie tego rodzaju polisy. Co ważne, ze ubezpieczenia Hejt w Internecie mogą skorzystać nie tylko dzieci, ale również dorośli (roczny koszt polisy: 49 zł).

Czy dodatkowe ubezpieczenie to dobry pomysł?

Jak widać, firmy ubezpieczeniowe są w stanie zapewnić naprawdę zróżnicowany i szeroki wachlarz ochrony ubezpieczeniowej, a w kolejnych latach na pewno będą pojawiać się nowe produkty, o których dziś nawet nie myślimy.

Dlatego jeśli Twoje dziecka wymaga szczególnych warunków polisy (np. ochrony na wypadek ukąszeń owadów czy w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych), lepiej jest poszukać zindywidualizowanego ubezpieczenia dostosowanego do potrzeb pociechy. Pamiętaj, że rolą ubezpieczenia jest finansowe odciążenie Ciebie jako rodzica w przypadku leczenia dziecka. Dlatego warto z rozsądkiem wybierać warianty polisy, aby ta zapewniła rzeczywiste wsparcie a wydane na nią pieniądze były rzeczywistym zabezpieczeniem Twojego dziecka.