Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Jak PKO Junior i Szkolne Kasy Oszczędnościowe pomagają w oszczędzaniu?

Katarzyna Jóźwik   •   27 stycznia 2020 r.

Każdy rodzic chce dwóch rzeczy: żeby jego dziecko mądrze zarządzało swoim życiem i aby zapewnić mu odpowiedni start w dorosłość. Życzenia te w bezpośredni sposób wiążą się z finansami. Jak nauczyć pociechę właściwie nimi zarządzać? PKO Konto Junior i SKO oferowane przez PKO BP mogą w tym bardzo pomóc.

PKO Junior

Konto do 13 lat

Konto bankowe dla dziecka jeszcze kilkanaście lat temu było abstrakcją. Jak taki młody człowiek miałby gromadzić pieniądze? Zastanów się jednak, ile niepotrzebnych zabawek w prezentach od najbliższych otrzymał Twój maluch. A gdyby zamiast kolejnego zbędnego gadżetu na urodziny dziadkowie przelaliby wnukowi równowartość prezentu na jego konto bankowe? Może warto też tradycyjną świnkę-skarbonkę zamienić na taką wirtualną?

Produktem dedykowanym dla dzieci i ich rodziców, którzy chcą realnie oszczędzać, jest rachunek bankowy PKO Konto Dziecka. Jego właścicielem może się stać każde dziecko, które nie ukończyło 13 lat. Oznacza to, że tego rodzaju rachunek można utworzyć nawet noworodkowi (o ile został mu już nadany PESEL). Oczywiście prawną pieczę nad kontem sprawuje rodzic, który zatwierdza wszystkie transakcje zainicjowane przez potomka. Poza tym ma również możliwość stałej i pełnej kontroli zgromadzonych na rachunku finansów.

Finanse przez zabawę

PKO Konto Dziecka daje swojemu młodemu użytkownikowi wiele możliwości. Nie tylko pozwala na gromadzenie środków na wyznaczone cele, ale również jest doskonałą platformą edukacyjną w zakresie finansów. Dziecko otrzymuje elektroniczny dostęp do swojego rachunku. Serwis junior.pkobp.pl zawiera elektroniczne skarbonki, materiały edukacyjne oraz gry. Każdy z tych produktów przybliża maluchowi skomplikowany świat finansów. Kolorowa grafika i intuicyjna obsługa dodatkowo zachęcają do wykorzystania oferowanych usług.

Poza tym dzięki oprocentowaniu gromadzonych środków (2,5% dla środków do 2500 zł i 0,5% dla środków powyżej tej kwoty) oraz cotygodniowej kapitalizacji odsetek młody człowiek może obserwować jak wzrastają jego oszczędności. A takie podpatrywanie „pracujących” na koncie pieniędzy może być nieocenione w wyrobieniu nawyku oszczędzania w kolejnych latach.

PKO Konto Dziecka umożliwia również inicjować transakcje – zarówno te internetowe, jak i płatnicze za pomocą karty zasilanej przez rodziców. Praktyczne korzystanie z finansów przez dziecko to najlepsza nauka ekonomii. Zestawienie opłat związanych z tym, oraz innymi rachunkami dla dzieci poniżej 13. roku życia dostępne jest w rankingu kont dla dzieci (w drugiej części tabeli).

Nauka oszczędzania w SKO

Innym produktem, który również jest praktyczną formą kontaktu z finansami, jest Szkolna Kasa Oszczędności. W tym przypadku do udziału w programie musi zgłosić się szkoła, w której uczy się Twoje dziecko. Kiedy już to zrobi każdy uczeń w wieku 5-13 lat będzie mógł otworzyć SKO Konto dla Ucznia. W przypadku SKO wpłaty i wypłaty (do 50 zł) mogą być realizowane za pośrednictwem Opiekuna SKO (np. wychowawcę klasy).

Młody właściciel rachunku otrzymuje do niego wirtualny dostęp, w ramach którego może zarządzać swoimi środkami ze szczególnym uwzględnieniem oszczędzania. Gromadzeniu kapitału sprzyja przyjazny układ serwisu, który oferuje młodemu użytkownikowi wirtualne skarbonki, tworzenie planu oszczędzania, zdobywanie wirtualnych odznak oraz korzystanie z finansowego kalkulatora.

Korzystanie z rachunku SKO przez dziecko jest w pełni bezpieczne, gdyż stałą opiekę nad nim ma dorosły. Konto może kontrolować zarówno Opiekun SKO, jak i rodzic ucznia. Czy rzeczywiście warto bawić się w oszczędzanie w ramach SKO? Jasne, że tak. Chociażby ze względu na fakt, że oszczędności Twojej pociechy są oprocentowane (kwota do 2500 zł -2,5%, powyżej 2500 zł – 0,5%). Poza tym konto w formie rachunku bankowego uczy Twoją pociechę praktycznego zarządzania pieniędzmi.

Nauczyciel przewodnikiem po finansach?

Zasadniczą zaletą SKO jest również to, że Twoje dziecko ma do dyspozycji swoistego przewodnika po świecie finansów, którym jest szkolny Opiekun SKO. Jego zadaniem jest nie tylko pośredniczenie we wpłacaniu oszczędności przez uczniów na konto, ale również stałe edukowanie podopiecznych w zakresie finansów.

W przypadku SKO PKO BP szkoły uczestniczące w programie oszczędzania mają do dyspozycji szereg pomocy naukowych. Bank udostępnia zarówno scenariusze lekcji o ekonomii, materiały multimedialne, kolorowanki oraz gry dla dzieci. Poza tym szkoły uczestniczące w SKO otrzymują dostęp do platformy blogowej, na której mogą prowadzić swojego bloga dotyczącego oszczędzania.

Co więcej szkolne blogi rywalizują między sobą o tytuł bloga miesiąca. Program SKO aktywizuje do oszczędzania całą szkolną społeczność, a to dodatkowo motywuje uczniów do odkładania pieniędzy na przyszłość.

Szkolne Kasy Oszczędności

Rozwiązania, z których warto korzystać

XXI wiek i era cyfryzacji, w której żyjemy, stwarza naprawdę ogromne możliwości skutecznej edukacji dzieci. Materiały multimedialne, tematyczne strony internetowe, interaktywne gry czy realne bankowe rachunki dla dzieci to tylko niektóre propozycje produktów ułatwiających praktyczne edukowanie z zakresu finansów.

To, czy dziecko już od najmłodszych lat będzie oswajane z trudnym ekonomicznym światem, zależy tylko od jego rodziców. Dlatego warto podjąć wyzwanie i stać się dla niego przewodnikiem po skomplikowanym rynku finansów. To z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Przeczytaj również