Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

HAIZ – bankowość dla najmłodszych od Alior Banku

Redakcja, Katarzyna Jóźwik   •   15 listopada 2017 r.

Chociaż banki coraz częściej oferują konta bankowe dla dzieci, to wyraźnie rozdzielają produkty bankowe dla najmłodszych od tych dedykowanych wyłącznie dorosłym. Alior Bank proponuje coś, z czego mogą korzystać zarówno jedni i drudzy. HAIZ to konto bankowe i aplikacja skierowana zarówno do niepełnoletnich, jak i dorosłych użytkowników.

Uwaga, opis archiwalny! Alior wycofał usługę HAIZ ze swojej oferty 13 lipca 2018 r.

Alior Haiz

Konto bankowe i aplikacja

HAIZ Alior Banku to propozycja rachunku bankowego połączonego z aplikacją, która jednocześnie pełni funkcję komunikatora.

Aplikacja będzie przydatna zarówno dla młodych właścicieli rachunku, jak również ich opiekunów. Dziecko za pośrednictwem aplikacji HAIZ może zarządzać gromadzonymi środkami, realizować przelewy, doładować telefon czy oszczędzać na określone cele. Natomiast dla rodzica może być ona skutecznym narzędziem kontroli wydatków i decyzji finansowych pociechy. Dzięki niej ma nie tylko wgląd w historię transakcji, ale również możliwość ustalania limitów wypłat czy nawet wstrzymywania zbytecznych płatności.

Ciekawostka! To, co z pewnością zasługuje na uwagę w przypadku aplikacji HAIZ to fakt, że pełni ona jednocześnie funkcję komunikatora. Za jej pośrednictwem możliwe jest nie tylko nawiązanie komunikacji między użytkownikami aplikacji, ale również… dokonanie przelewu do rozmówcy bez konieczności podawania jego numeru konta.

HAIZ z perspektywy dziecka

Inną cechą wyróżniającą ofertę Alior Bank jest możliwość otwarcia rachunku dla dziecka, które nie skończyło 13 lat. Choć oferty dziecięcych kont bankowych stale się rozwijają w Polsce, to jeszcze niewiele banków oferuje produkty dla tak młodych użytkowników. Konto dla malucha zakłada w tym przypadku rodzic. Natomiast jeśli właścicielem rachunku ma być osoba powyżej 13. roku życia, jest ona identyfikowana na podstawie szkolnej legitymacji, a rodzic wyraża jedynie zgodę na uruchomienie konta. Bez względu na wiek właściciela produktu (poniżej czy powyżej 13 roku życia), może on przelewać lub wypłacać w oddziale (maks. 500 zł dziennie). Poza tym młody właściciel ma możliwość wypłaty gotówki z bankomatów, zlecania przelewów oraz płacenia kartą.

Oczywiście do momentu ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jego rodzic ma stały wgląd w realizowane transakcje (chociażby za pośrednictwem aplikacji).

HAIZ z perspektywy dorosłego

Jednak HAIZ to propozycja nie tylko dla małoletnich. Rachunek może również otworzyć osoba dorosła. Trzeba się jednak liczyć z możliwością naliczenia opłaty za posiadanie karty w wysokości 2 zł miesięcznie. Warunkiem zwolnienia z niej jest realizacja przynajmniej pięciu transakcji kartą miesięcznie. I chociaż oferta rachunku z aplikacją mobilną może wydawać się atrakcyjna, warto przeanalizować jej rzeczywiste koszty. Dziecko zupełnie inaczej zarządza finansami niż dorosły. Często nie potrzebuje realizacji sporej ilości przelewów czy wypłat z większości bankomatów (krajowych i zagranicznych). Dlatego przed podpisaniem umowy na prowadzenie rachunku dla dorosłego, warto dokładnie przemyśleć czy HAIZ spełnia rzeczywiście wymagania przyszłego użytkownika. Patrząc z perspektywy dorosłego, HAIZ będzie przydatny niemal wyłącznie do sprawowania kontroli nad kontem dziecka.

Konto oszczędnościowe w ramach HAIZ

W połowie 2017 r. Alior Bank udostępnił również w ramach HAIZ konto oszczędnościowe. Identycznie jak w przypadku rachunku rozliczeniowego, jest ono dedykowane dorosłym i dzieciom (tym poniżej 13 lat również). Darmowe są: otwarcie i prowadzenie oraz zlecenie pierwszej płatności w miesiącu. Oprocentowanie środków wynosi 0,96%, a odsetki są kapitalizowane co miesiąc. Dodatkową zachętą do oszczędzania jest udostępniona w aplikacji gra, w której systematyczne oszczędzanie jest niczym podlewaniem wzrastającego drzewa.

Ile kosztuje korzystanie z HAIZ?

Opłaty związane z kontem HAIZ dla najmłodszych (mających mniej, niż 18 lat), kształtują się następująco:

  • 0 zł za prowadzenie rachunku,
  • 0 zł za wydanie karty debetowej (5 zł jeśli masz więcej niż 18 lat),
  • 0 zł za użytkowanie karty (2 zł dla starszych klientów, chyba, że wykonasz min. 5 transakcji w ciągu miesiąca – 0 zł),
  • 0 zł za przelewy wewnątrz banku wykonane za pomocą aplikacji HAIZ (także na konta znajomych i rodziców w Aliorze),
  • 0 zł za pierwsze pięć przelewów do innych banków zleconych w bankowości internetowej,
  • 1 zł szósty i każdy kolejny przelew zewnętrzny,
  • 0 zł za wpłatę gotówki w oddziale,
  • 5 zł za wypłatę gotówki w placówce banku,
  • 0 zł za pierwsze pięć wypłat kartą z bankomatów Euronet, Planet Cash i Alior (każda kolejna wypłata to koszt 1 zł),
  • 3 zł za wypłatę z obcego bankomatu.

Jak widać rachunek HAIZ ma pewne ograniczenia. Bezpłatnych jest zaledwie 5 przelewów zewnętrznych oraz 5 wypłat z bankomatów z sieci Euronet i Planet Cash. Należy jednak pamiętać, że konto jest przeznaczone dla najmłodszej grupy klientów, którzy nie płacą jeszcze rachunków czy nie otrzymują stałej pensji.

Warto zwrócić uwagę, że w momencie ukończenia 18 roku życia opłaty zwiększają się. Pojawia się jednorazowe 5 zł za wydanie karty debetowej oraz konieczność wykonania 5 transakcji bezgotówkowych w celu uniknięcia prowizji miesięcznej za kartę płatniczą.