Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Konto<20 - konto dla dziecka w BZ WBK

Krzysztof Gibek, Mateusz Skrzypczak   •   01 lipca 2017 r.

Konto<20 (Konto poniżej 20) w BZ WBK to numer dwa naszego rankingu kont dla dzieci. Posiadaczem takiego rachunku może być osoba w wieku od 13 do 20 lat, a sam rachunek cechuje się zasadniczym brakiem opłat za wszystkie podstawowe operacje. Przyjrzyjmy się zatem, czy są tu jakieś haczyki? I jak Konto<20 wypada na tle bezpośredniej konkurencji?

Uwaga, opis archiwalny! BZ WBK (obecnie Santander Bank Polska) wycofał już Konto<20 ze swojej oferty.

Dla kogo jest przeznaczone Konto<20

Posiadaczem rachunku może być osoba w wieku od 13 do 20 roku życia. BZ WBK nie prowadzi rachunków dla dzieci poniżej 13 lat, natomiast po ukończeniu 20 roku życia Konto<20 zostanie przekształcone w Konto Godne Polecenia.

Ile kosztuje Konto<20

Kwestia opłat jest dość prosta do przeanalizowania, ponieważ konto dla dziecka w BZ WBK nie kosztuje właściwie nic! Bank, w Taryfie Opłat i Prowizji, gwarantuje brak opłat za wszystkie podstawowe czynności, czyli m.in.:

  • założenie i prowadzenie rachunku
  • przelewy krajowe przez internet i w oddziałach banku
  • wydanie i obsługę karty płatniczej MasterCard<20
  • wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie
  • przewalutowanie zagranicznych transakcji kartą
  • wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach i wpłatomatach BZ WBK

Nie mamy tu nic więcej do dodania. Ta oferta prawdopodobnie ma służyć temu, by pozyskać młodych klientów i oswoić ich z bankiem, a nie zarabiać na nich. Jeśli ktoś tu coś zapłaci bankowi, to tylko sprzedawcy i punkty usługowe – prowizję od transakcji kartą posiadacza Konta<20. Co innego po ukończeniu 20 roku życia, ale nie ma obowiązku dalszego posiadania konta w BZ WBK.

Konto za darmo i do tego oprocentowane

Jakby tego było mało, środki do 3000 zł są oprocentowane na 3% w skali roku, czyli wyżej niż znaczna większość oferowanych obecnie na rynku lokat! Młody posiadacz z pewnością będzie szczęśliwy z faktu otrzymywania pieniędzy co miesiąc „za nic” – pod warunkiem oczywiście, że na koncie będą zgromadzone jakieś środki.

Dodatkowe korzyści

BZ WBK oferuje również posiadaczom Konta<20 zwrot 10% za wydatki realizowane kartą MasterCard<20 na bilety do kin i teatrów (nie więcej niż 50 zł miesięcznie). Promocja trwa do 31 października 2017 roku, ale była już parę razy przedłużana.

Jak można założyć Konto<20?

Niestety otwarcie konta przez internet jest możliwe wyłącznie przez osoby pełnoletnie. Aby otworzyć je dla osoby poniżej 18 roku życia, trzeba udać się do oddziału.

Konto dla dziecka w BZ WBK – podsumowanie

Rachunek można polecić z czystym sumieniem. Brak opłat, brak haczyków – gwarantują beztroskie korzystanie z niego aż do 20 roku życia. Oczywiście beztroskie biorąc pod uwagę koszty posiadania rachunku, a nie finansową rozrzutność dziecka.

Na uwagę zasługują m.in.:

  • brak warunków do spełnienia – można korzystać z konta i karty lub nie, a one i tak będą darmowe.
  • wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie
  • relatywnie wysokie oprocentowanie

Powyższych zalet próżno szukać u większości kont dla dzieci w pozostałych bankach.

Minusem jest brak możliwości otwarcia konta przez internet dla osób poniżej 18 roku życia. W dzisiejszej epoce nowoczesnych technologii, bankowości internetowej czy zakupów online, konieczność fatygowania się do oddziału może być dla niektórych niewygodą. Na szczęście pełnoletni mogą złożyć wniosek o otwarcie konta na stronie banku BZ WBK.

W porównaniu z eKontem m, liderem naszego rankingu kont dziecięcych, poza powyższym zabrakło trochę większej liczby bonusów (mBank oferuje programy rabatowe i liczne zniżki u partnerów) oraz możliwości dłuższego posiadania konta młodzieżowego (w mBanku bezwarunkowo darmowe konto jest do 21 roku życia, a następnie na zmiennych warunkach nawet po ukończeniu 25 lat).