Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

eKonto m – konto dla dziecka w mBanku

Redakcja   •   17 czerwca 2017 r.

eKonto m to oferta mBanku dedykowana dzieciom i młodzieży już od 13 roku życia, która w sierpniu 2016 roku zastąpiła popularne izzyKonto. eKonto m charakteryzuje się możliwością łatwego otwarcia przez internet i bardzo niskimi opłatami za używanie: dla młodzieży do 20 roku życia konto jest bezwarunkowo darmowe, a starsza młodzież musi spełnić proste warunki, aby nadal korzystać z niego bez opłat.

Uwaga, opis archiwalny! mBank zastąpił eKonto m nowym rachunkiem o nazwie eKonto możliwości.

Dla kogo jest przeznaczone eKonto m?

eKonto m to rachunek w mBanku dla dzieci i młodzieży od 13 roku życia. Co ciekawe, mimo że rachunek jest typowo młodzieżowy, mBank nie ustanowił górnej granicy wieku posiadacza. Oferta jest jednak zróżnicowana w zależności od tego, ile jego właściciel ma lat: młodzież w wieku 13-20 lat ma inne warunki korzystania z konta niż starsza młodzież (21-24 lata) i „dorosła” młodzież (od 25 lat wzwyż).

W odróżnieniu od kont młodzieżowych w niektórych bankach, oprócz kryterium wieku (powyżej 13 lat) eKonto m nie ma żadnych wymagań do spełnienia. Rodzic nie musi być klientem mBanku, jeśli chce w nim założyć konto dla swojego dziecka.

Ile kosztuje eKonto m?

Prowadzenie konta

Dla osób do 24 roku życia, eKonto m prowadzone jest całkowicie bez opłat, a dla osób powyżej 25 lat tylko pod warunkiem miesięcznych wpływów w wysokości min. 1000 zł. Przelewy dokonywane za pośrednictwem bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej również są darmowe.

Obsługa karty

Karta debetowa z funkcją płatności zbliżeniowych także jest bezwarunkowo darmowa, ale tylko dla grupy najmłodszych posiadaczy – czyli do momentu ukończenia 21 roku życia. To istotne, ponieważ nastolatkowie nie mający stałych dochodów ani tym bardziej stałych wydatków, nie muszą się martwić o wykonanie określonej liczby transakcji w ciągu miesiąca, lub dokonanie w każdym miesiącu płatności kartą za określoną kwotę.

Natomiast dla osób które ukończyły 21 lat, karta również jest za darmo, ale tylko gdy w ciągu miesiąca zostanie nią wykonanych min. 5 transakcji. Czyli będąc na studiach, trzeba już z karty w miarę aktywnie korzystać.

Wypłaty z bankomatów

Kolejnym atutem eKonta m są wypłaty z bankomatów. Po raz kolejny, osoby do 21 roku życia mogą wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów w kraju zupełnie za darmo i bez ograniczeń. Starsza młodzież, w wieku od 21 do 24 lat, może wypłacać za darmo tylko kwoty w wysokości min. 50 zł. Natomiast osoby w wieku 25 lat i więcej muszą już za każdym razem podejmować z bankomatu min. 100 zł, ale za to mogą bezpłatnie korzystać ze wszystkich bankomatów za granicą.

Wpłaty na konto

Wpłat gotówkowych można bezpłatnie dokonywać we wpłatomatach mBanku. Na rachunki osób w wieku powyżej 21 lat, takich operacji można za darmo dokonywać również w oddziale. Wpłata w oddziale na konto młodszego posiadacza kosztuje natomiast 9 zł.

Tabela porównawcza

wiek 13-20 lat wiek 21-24 lat wiek 25 lat i więcej
Opłata za konto (miesięczna) 0 zł
(bez żadnych warunków)
0 zł
(bez żadnych warunków)
0 zł
(przy wpływach min. 1000 zł
w miesiącu lub opłata 5 zł)
Opłata za kartę (miesięczna) 0 zł
(bez żadnych warunków)
0 zł
(po 5 transakcjach lub opłata 4 zł)
0 zł
(po 5 transakcjach lub opłata 4 zł)
Wypłata z bankomatów w Polsce 0 zł 0 zł
(za wypłatę kwoty mniejszej, niż 50 zł – opłata 1,30 zł)
0 zł
(za wypłatę kwoty mniejszej, niż 100 zł – opłata 1,30 zł)
Inne darmowe usługi Przelewy internetowe
Aplikacja mobilna
Wpłatomaty
Sprawdzanie stanu konta w bankomacie i aplikacji
Przelewy internetowe
Aplikacja mobilna
Wpłatomaty
Sprawdzanie stanu konta w aplikacji
Polecenie zapłaty
Wpłaty i wypłaty w placówce
Przelewy internetowe
Aplikacja mobilna
Wpłatomaty
Sprawdzanie stanu konta w aplikacji
Polecenie zapłaty
Wpłaty i wypłaty gotówki w placówce
Wypłaty z bankomatów za granicą
Dodatkowo płatne Przelewy ekspresowe
Przelewy walutowe
Wypłaty z bankomatów za granicą
Polecenie zapłaty
Wpłaty i wypłaty w placówce
Przelewy ekspresowe
Przelewy walutowe
Wypłaty z bankomatów za granicą
Sprawdzanie stanu konta w bankomacie
Przelewy ekspresowe
Przelewy walutowe
Sprawdzanie stanu konta w bankomacie

To wszystko powoduje, że eKonto m jest jednym z najlepszych rachunków przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Aż do 20 roku życia nie trzeba bowiem się martwić stałymi kosztami obsługi konta i karty, a to powód, który najczęściej wstrzymuje młodzież lub ich rodziców przed założeniem konta. Warunki do spełnienia dla starszych posiadaczy również są proste i dość łatwo osiągalne.

Jak można założyć eKonto m?

Rachunek ten można założyć bez konieczności wizyty w oddziale – wystarczy wypełnić wniosek o otwarcie eKonta m na stronie mBanku. Co istotne, taki wniosek mogą samodzielnie złożyć nawet osoby niepełnoletnie – choć w takim wypadku, dokumenty musi już podpisać rodzic lub opiekun prawny. Umowę dostarcza kurier, lub można podpisać ją w placówce mBanku – wypełnienie wniosku przez internet znacznie przyspiesza jednak formalności z tym związane, ponieważ w oddziale czeka już gotowy komplet dokumentów.

Podczas składania wniosku, pierwszym krokiem jest możliwość zaprojektowania własnego wzoru karty płatniczej, co z pewnością ucieszy sporą grupę nastolatków. W kolejnym kroku trzeba podać wszystkie dane wnioskodawcy – nastolatka. Osoby niepełnoletnie, które nie posiadają jeszcze dowodu osobistego, mogą podać dane legitymacji szkolnej (numer i datę ważności).

Pozostałe korzyści

Nowoczesne sposoby korzystania z konta i płatności

mBank jest jednym z bardziej innowacyjnych banków w Polsce – wystarczy wspomnieć, że był to pierwszy w naszym kraju bank internetowy. Dlatego wszyscy chcący korzystać z konta za pomocą nowoczesnych technologii, poczują się jak w domu. Bankowość internetowa i aplikacja mobilna umożliwiają pełną obsługę swojego rachunku.

Aplikacja umożliwia pełną kontrolę konta, dokonywanie przelewów oraz płatności BLIK-iem wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Aplikacja z pewnością spodoba się dzieciom, głównie dlatego, że jest prosta w obsłudze, funkcjonalna i szeroko dostępna (do pobrania z AppStore i Google Play).

Oprocentowanie konta i program oszczędzania mSaver

Dla najmłodszej grupy klientów, eKonto m jest zarówno rachunkiem osobistym, jak i kontem oszczędnościowym – jest bowiem oprocentowanie na 0,7% w skali roku. To oczywiście niedużo, ale młody posiadacz na pewno ucieszy się z każdego grosza, który wpadnie mu „za nic”, tylko dlatego że trzyma w banku swoje oszczędności. Ta stawka odsetek obowiązuje jednak tylko do ukończenia 20 roku życia – później należy już założyć osobne konto oszczędnościowe, bo oprocentowanie eKonta m dla starszych wynosi już równe 0%.

Inną przydatną funkcją, ale tylko dla pełnoletnich posiadaczy, jest możliwość skorzystania z usługi mSaver – czyli osobnego rachunku oszczędnościowego, na który trafiają drobne kwoty przy okazji każdej transakcji. mSaver to bardzo dobry sposób na bezbolesne odkładanie, ponieważ pieniądze przelewają się tam same. Do wyboru jest kilka modeli oszczędzania:

  • zaokrąglenie do pełnych 10 zł – czyli np. gdy dziecko zapłaci kartą w sklepie 7,80 zł za zakupy, reszta do pełnej dziesiątki, czyli 2,20 zł, trafi na konto mSaver.
  • stała kwota od każdej transakcji w przedziale od 3 do 10 zł
  • wybrany procent od każdej transakcji w przedziale o 1% do 15%

mOkazje

Oprócz programu oszczędzania, mBank oferuje klientom także rozbudowane programy rabatowe:

  • W ramach programu mOkazje, posiadacze kont otrzymują dostęp do okresowych ofert specjalnych i (czasem dość sporych) zniżek. Do programu mOkazje można zgłosić się zarówno za pomocą serwisu transakcyjnego jak i aplikacji mobilnej.
  • Posiadacze kart płatniczych wydanych do kont w mBanku, mogą także korzystać z rabatów w setkach sklepów i punktów usługowych w całej Polsce, przy okazji płatności kartą za zakupy lub usługi. Szczegółowy wykaz partnerów oferujących zniżki jest dostępny na stronach mBanku.

mGra

Wszyscy ci, którym leży na sercu edukacja finansowa dzieci, powinni rozważyć zainteresowanie dziecka mGrą, dostępną w systemie transakcyjnym mBanku. Polega ona na zdobywaniu wirtualnych odznak za wykonanie kolejnych zadań. Na początku gry chodzi o proste czynności, jak np. dodanie nowego kontaktu do książki odbiorców lub wykonanie przelewu na telefon, które to czynności umożliwiają lepsze poznanie serwisu transakcyjnego (a dla dzieci, lepsze poznanie jak funkcjonuje bank i co tak naprawdę umożliwia posiadanie konta).

W dalszej kolejności do wykonania są np. płatności w internecie lub płatności kartą. Gra oczywiście nie jest na czas i nie chodzi o wyciąganie pieniędzy od użytkowników poprzez nakłanianie ich do zakupów, ale bardziej o zachętę do spróbowania nowych możliwości. Jeśli dziecko umie już płacić kartą, niech następnie spróbuje zapłacić w internecie za swoje zakupy lub wygrane aukcje.

Konto dla dziecka w mBanku – plusy i minusy

Zacznijmy od plusów. Propozycja mBanku jest realnie bezpłatna dla dzieci i młodzieży do momentu ukończenia 21 lat. Nie ma comiesięcznych opłat, a podstawowe operacje takie jak przelewy przez internet czy wypłaty z bankomatów są bezwarunkowo bezpłatne. Konto można założyć również w przypadku, gdy rodzic nie jest klientem mBanku.

Do tego dochodzi łatwa obsługa przez internet lub aplikację mobilną, co młodzież na pewno doceni, oraz możliwość płacenia kartą zbliżeniową lub coraz popularniejszym BLIK-iem. Oprocentowanie rachunku, liczne zniżki w programach rabatowych i programy wspomagające oszczędzanie (to już dla pełnoletnich) dopełniają i tak już atrakcyjną ofertę.

Trudno wskazać znaczące minusy tego konta. Część osób może być nieusatysfakcjonowana brakiem bezpłatnych wypłat z bankomatów za granicą. Z kolei dla niektórych starszych posiadaczy uciążliwe mogą być warunki do spełnienia, choć w porównaniu z ofertą innych banków, nie są one zbyt wygórowane: łatwiej jest zapłacić kartą 5 razy w miesiącu, niż zapłacić nią co miesiąc za minimum 200 lub 300 zł. Dla części 25-latków zaporowy może być obowiązek wpłacania min. 1000 zł miesięcznie na konto, ale w wieku 25 lat można założyć standardowe eKonto dla dorosłych.

Biorąc pod uwagę wszystkie potencjalne koszty oraz benefity płynące z posiadania eKonta m, możemy je z czystym sumieniem polecić jako jedno z najlepszych na rynku. Bardziej dociekliwych, chcących sprawdzić jak mBank wypada na tle konkurencji, zapraszamy do naszego rankingu kont dla dzieci.

Przypominamy też link do wniosku o otwarcie eKonta m »