Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Konto dla dziecka – czy zakładać je w tym samym banku, gdzie konto mają rodzice?

Katarzyna Jóźwik   •   12 maja 2017 r.

Założenie konta dla dziecka nie jest w obecnych czasach problemem. Tym bardziej, kiedy rodzic chciałby otworzyć rachunek w „swoim” banku. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze będzie się opłacać. Dlatego warto przeanalizować dostępne na rynku oferty, również z banków, z którymi nie mieliśmy nigdy do czynienia, aby wybrać tę najkorzystniejszą.

Konto dla dziecka w tym samym, czy w innym banku co rodzica

Proste procedury

Rodzic, korzystający z oferty konkretnego banku, w wielu przypadkach ma możliwość otwarcia konta dla swojego dziecka bez konieczności wizyty w oddziale. Coraz więcej banków umożliwia założenie konta małoletniemu za pośrednictwem systemu bankowości internetowej rodzica. Aby to zrobić, dorosły musi zalogować się na swoje konto i wypełnić dedykowany wniosek, wpisując dane swojego dziecka i wskazując, które produkty chce otworzyć (najczęściej rachunek z kartą płatniczą). Warto jednak pamiętać, że otwarcie konta dla dziecka w banku, z którego oferty nie korzysta rodzic, również nie jest skomplikowane – różnica polega na tym, że wniosek wypełnia się na stronie internetowej, po czym podpisuje umowę (za pośrednictwem kuriera lub idąc do oddziału).

Wygoda

Posiadanie kont rodzica i dziecka w tym samym banku jest wygodne. Dorosły, podczas jednej wizyty w oddziale może załatwić sprawy dotyczące obu rachunków. Ponadto za pośrednictwem swojej bankowości elektronicznej uzyskuje dostęp do finansów dziecka. Może nie tylko nimi zarządzać, ale też kontrolować ich wydatkowanie. Jednak zarządzanie dziecięcym rachunkiem i monitorowanie transakcji przez rodzica możliwe jest też wówczas, kiedy junior jest klientem innego banku. Ustalenie limitów transakcji, autoryzacja zainicjowanych przelewów czy zablokowanie konta daje dorosłemu pełną kontrolę nad tym, w jaki sposób potomek wydatkuje pieniądze. Szerzej o monitorowaniu konta dziecka przeczytasz w tekście o kontroli rodzicielskiej rachunku małoletniego.

Dokładna analiza kosztów

Rodzice otwierają niekiedy rachunek dziecka w swoim banku tylko dlatego, że znają już sposób naliczania opłat w nim obowiązujący. Oczywiście, jeśli oferta jest korzystna, jak najbardziej powinno się wziąć ją pod uwagę. Należy jednak pamiętać, że konto dla dziecka to zupełnie inny produkt niż ROR dla dorosłych. Tak, jak różnią się użytkownicy tych dwóch produktów, tak też będą się różniły warunki ofert dla każdego z nich, co łatwo zauważyć chociażby w tabeli opłat. Porównanie kosztów prowadzenia rachunku, wysokości jego oprocentowania czy prowizji za przelewy, wypłaty z bankomatów i korzystanie z karty pozwoli wybrać najbardziej opłacalną ofertę. W naszym rankingu kont dla dziecka w przystępnej formie zestawiliśmy wspomniane koszty

Ważny system i aplikacje

Sposób, w jaki jest zorganizowany system bankowości internetowej, jest bardzo ważny w przypadku produktów dla młodych użytkowników.

Bankowość internetowa powinna być intuicyjna i łatwa w obsłudze. Ponadto zarówno graficznie, jak również funkcjonalnie, powinna być przystosowana do potrzeb dziecka.

Porównując oferty pod kątem rozwiązań elektronicznych, dobrze jest zwrócić uwagę również na inne udogodnienia w tym zakresie. Aplikacja mobilna, płatności zbliżeniowe czy możliwość założenia wirtualnej skarbonki to tylko niektóre rozwiązania, które znacznie ułatwiają dziecku korzystanie z jego rachunku. Jeśli bank rodzica ich nie proponuje, warto poszukać oferty, w ramach której będą one dostępne.

Konto dedykowane dziecku

Nie tylko koszty używania, ale również dopasowanie rachunku do potrzeb młodych ludzi – to dwa najistotniejsze czynniki wyboru konta dla dziecka.

Wybierając ofertę konta dla dziecka, nie można zapomnieć, że to właśnie dziecko będzie jego użytkownikiem. Szczególnie, kiedy pociecha jest jeszcze bardzo młoda a konto bankowe ma być formą aktywnego oszczędzania i nauki zarządzania pieniędzmi w jednym.

Na rynku bankowym jest wiele rachunków, które są w pełni dedykowane młodym użytkownikom. Mają przyjazny i intuicyjny system bankowości internetowej, oferują oprocentowanie zachęcające do oszczędzania, a do rachunków tworzone są często specjalne aplikacje, których celem jest wprowadzenie dziecka do świata finansów. Jednak nie wszystkie banki oferują konta uszyte na miarę. Dlatego zanim rodzic wybierze konkretny bank, powinien przeanalizować poszczególne oferty dziecięcych rachunków. Sam wybór powinien być podyktowany przystosowaniem produktu do potrzeb małego użytkownika. Nawet wówczas, kiedy okaże się, że trzeba będzie skorzystać z oferty obcego banku.