Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Konto dla dziecka na rozpoczęcie roku szkolnego

Katarzyna Jóźwik   •   17 sierpnia 2017 r.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka. Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że to też dobry moment na otwarcie konta bankowego dla swojej pociechy. Co szkoła i finanse mają ze sobą wspólnego?

Zalety konta bankowego

Powodów, dla którego warto przemyśleć otwarcie konta dla dziecka jest wiele. Jedną z podstawowych zalet jest możliwość gromadzenia dziecięcych oszczędności w bezpiecznym miejscu. Przewagą konta bankowego nad tradycyjną skarbonką jest również to, że ulokowane na nim środki mogą być oprocentowane.

W zależności od wybranej oferty, podopieczny będzie mógł w łatwy sposób korzystać z uzbieranych pieniędzy. Korzystanie z karty płatniczej, której wzór będzie spersonalizowany według wzoru zaprojektowanego przez dziecko, nie tylko będzie ułatwiała korzystanie z gromadzonych pieniędzy. Jej oryginalny wzór będzie również sprawiał wiele frajdy jej małemu użytkownikowi. Poza tym dostępna w większości banków usługa cash-back pozwoli mu na pobieranie gotówki przy okazji robienia zakupów.

Lokowanie dziecięcych pieniędzy na koncie będzie też o wiele bardziej bezpieczne niż przechowywanie ich w zwykłej skarbonce. Właścicielem rachunku może być nawet osoba, która nie skończyła 13 lat.

Mobilizacja do nauki

Z początkiem roku szkolnego uczniowie czują dużą mobilizację do pozyskiwania wiedzy. Po wakacyjnym odpoczynku są pełni energii, którą chcą wykorzystać do nauki nowych umiejętności. Dziecięcą mobilizację warto również wykorzystać do praktycznej nauki finansów.

Założenie konta bankowego i wyjaśnienie zasad jego działania pozwoli podopiecznemu poznać w praktyce zasady, którymi rządzi się finansowy rynek.

Ponadto młody człowiek, który na początku roku szkolnego nie jest nadmiernie obciążony szkolnymi obowiązkami, szybciej przyswoi zasady korzystania z bankowego rachunku.

Systematyczność popłaca

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w życiu dziecka pojawiają się nowe reguły, których musi nauczyć się przestrzegać. Regularne godziny lekcji czy obowiązek odrabiania prac domowych uczą malucha systematyczności, która jest również potrzebna w zarządzaniu własnymi finansami.

Oszczędzanie, tak jak nauka, wymaga konsekwencji w działaniu. Uruchomienie rachunku bankowego dla dziecka wraz z rozpoczęciem roku szkolnego ułatwi mu zrozumieć, że tak jak systematyczna nauka przekłada się na dobre oceny, tak regularne odkładanie gotówki przyniesie wymierne efekty.

Dyscyplina przede wszystkim

Rozpoczęcie roku szkolnego to również doskonała lekcja dyscypliny. Dziecko nie tylko przestrzega określonych – chociażby w szkolnym regulaminie – zasad, ale z czasem sam zaczyna ustalać sobie normy, których stara się nie przekraczać.

Moment, w którym młody człowiek zaczyna pracować nad własną dyscypliną, jest doskonałą okazją do rozpoczęcia jego przygody ze światem finansów.

Podopieczny, który sam wyznacza sobie nieprzekraczalne granice dotyczące chociażby edukacji, będzie również w stanie ustalić jasne reguły związane z zarządzaniem własnymi pieniędzmi. Umiejętność samokontroli w wydatkach jest wyrazem ekonomicznej dojrzałości. Otwarcie konta bankowego będzie dobrym sposobem na jej aktywne rozwijanie.