Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Konto Karty Samodzielniaka – nowa oferta dla dzieci 7-13 w BNP Paribas

Redakcja   •   03 grudnia 2020 r.

25 listopada bank BNP Paribas powiększył swoją ofertę rachunków o kilka produktów dla dzieci i młodzieży. Jednym z nich, przeznaczonym dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat, jest Konto Karty Samodzielniaka. Wbrew pozorom nazwa jest logiczna i nie chodzi o kartę do Konta Samodzielniaka.

Na początek warto wyjaśnić co jest czym:

 1. Konto Samodzielniaka – to rachunek z kartą debetową dla młodzieży od 13 do 18 roku życia, które funkcjonuje jak normalny rachunek młodzieżowy (czyli umowę zawiera rodzic lub przedstawiciel ustawowy w obecności małoletniego). Karta debetowa wydawana do tego rachunku nazywa się „Karta do Dorosłości”.
 2. Konto Karty Samodzielniaka – to produkt dla dzieci od 7 do 13 roku życia, na który składa się:
  • Karta Samodzielniaka – karta debetowa, do dyspozycji dziecka
  • Konto bankowe – zakładane dla rodzica lub przedstawiciela ustawowego, wyłącznie w celu rozliczania transakcji Kartą Samodzielniaka. Posiadaczem konta musi być osoba dorosła, ponieważ osoby poniżej 13 roku życia nie mogą posiadać konta w banku.

A zatem, ponieważ dziecko nie posiada w tym układzie rachunku bankowego tylko kartę, głównym produktem jest właśnie Karta Samodzielniaka. Natomiast rachunek zakładany na rodzica nazywa się Konto Karty Samodzielniaka, ponieważ służy on wyłącznie do obsługi karty.

Konto Karty Samodzielniaka – dla dzieci do 13 roku życia.

Zacznijmy od oferty dla młodszych dzieci.

Konto i standardowa karta są wydawane i prowadzone bezpłatnie. Jednak w przypadku wyboru mikrokarty z opaską, miesięczny koszt wyniesie 1 zł, bez możliwości uniknięcia opłaty.

Przy użyciu swojej karty, dziecko może wykonywać płatności zbliżeniowe, a także za darmo wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów w Polsce. Dla bezpieczeństwa, dziecko nie może płacić kartą w internecie. Dzienne limity transakcji ustanawia rodzic, domyślnie jest to:

 • 30 zł – transakcje zbliżeniowe bez PIN-u,
 • 100 zł – transakcje z użyciem PIN-u,
 • 50 zł – transakcje w bankomatach.

Rodzic ma kontrolę nad każdą transakcją wykonaną przez dziecko w swojej bankowości internetowej GOonline i w aplikacji bankowej GOmobile.

Jak założyć Konto Karty Samodzielniaka?

Aby skorzystać z tej oferty, niestety trzeba udać się do oddziału banku, nawet jeśli już jest się posiadaczem konta osobistego w BNP Paribas. Do założenia konta dla dziecka poniżej 13 roku życia nie jest potrzebna jego obecność, choć konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości dziecka (legitymacja, paszport, dowód osobisty, akt urodzenia – dla dzieci, które nie rozpoczęły realizacji obowiązku szkolnego). Rodzic lub przedstawiciel, który nie posiada konta w BNP Paribas, będzie musiał założyć konto osobiste również dla siebie.

Konto Samodzielniaka – dla młodzieży od 13 do 18 roku życia

W przypadku tych dzieci, które wolą już być nazywane młodzieżą, oferta jest prostsza. Konto Samodzielniaka i Karta do Dorosłości to taki sam produkt jak każde inne konto dla dorosłego – jest to po prostu rachunek bankowy z kartą debetową.

Posiadacz nie zapłaci nic za otwarcie i prowadzenie konta ani za wydanie i obsługę karty debetowej. Przelewy przez internet i aplikację są darmowe, z wyłączeniem przelewów ekspresowych, które kosztują 5 zł każdy.

Do dyspozycji są darmowe wypłaty kartą debetową:

 • ze wszystkich bankomatów w Polsce,
 • za granicą w krajach EOG w Euro
 • w bankomatach Grupy BNP i Global Alliance za granicą.

Uwaga – wypłaty BLIK-iem kosztują 5 zł każdy! Wyjątkiem są jedynie bankomaty znajdujące się w oddziałach banku. W BNP Paribas można korzystać również z technologii Apple Pay i Google Pay.

Tego konta również nie da się założyć online. Rodzic lub przedstawiciel ustawowy musi udać się razem z dzieckiem do oddziału banku, a do tego musi również posiadać lub założyć konto osobiste w BNP Paribas.

Konto Samodzielniaka trafiło na miejsce 7 w naszym rankingu kont dla dzieci i młodzieży, w kategorii kont dla dzieci w wieku od 13 do 18 lat.