Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

IX edycja Programu TalentowiSKO

Redakcja   •   Aktualizacja: 6 września 2021 r.

Rozpoczęła się dziewiąta edycja Programu TalentowiSKO Banków Spółdzielczych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Każdego roku w programie uczestniczy blisko 30 000 uczniów z ponad 200 szkół. To inicjatywa realizowana przez Zrzeszenie BPS w celu wsparcia edukacji dzieci i młodzieży w obszarze przedsiębiorczości, prowadzona w szkołach w całej Polsce.

Tegoroczna odsłona Programu będzie wyjątkowa, ponieważ zwraca uwagę na bardzo ważny aspekt dzisiejszych czasów – ekologię. Patronat nad tegoroczną edycją objęło 14 Kuratoriów Oświaty, Fundacja Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, Krajowa Rada Spółdzielcza, Krajowy Związek Banków Spółdzielczych oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Program TalentowiSKO jest rozwinięciem znanego od dawna programu Szkolnych Kas Oszczędności (SKO). Ideą Programu jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu i rozwoju ich talentów. Realizowanie pasji uczy młodych ludzi zaangażowania, organizacji i konsekwencji w działaniu, co pozwala na osiąganie postawionych celów. Zdobywanie wiedzy w dziedzinie finansów i przedsiębiorczości poszerza horyzonty i tym samym, daje lepszy start w przyszłość.

Ułatwiamy pierwsze kroki w dorosłość

Celem Programu jest uświadamianie dzieciom i młodzieży, że warto jest być przedsiębiorczym, czyli pomysłowym i zaradnym. Wypracowanie takich postaw z pewnością będzie procentowało w dorosłym życiu, szczególnie przy podejmowaniu ważnych decyzji, takich jak wybór ścieżki edukacji czy wynajem lub zakup mieszkania.

– Program TalentowiSKO pomaga uczniom odkryć swoje talenty i rozwijać je. Oswaja młodych ludzi z podejmowaniem ważnych decyzji i uczy, jak analizować różne aspekty danej sytuacji – mówi Agnieszka Chrobot z Zespołu Komunikacji w Banku BPS, zrzeszającego Banki Spółdzielcze. – W ramach Programu TalentowiSKO wspieramy również nauczycieli. Otrzymują oni materiały tj. scenariusze zajęć, karty pracy i linki do pomocy naukowych online, dzięki czemu lekcje są znacznie ciekawsze, a przekazywana wiedza łatwiej przyswajalna.

W edycji na rok szkolny 2021/22 szczególny nacisk zostanie położony na tematy związane z oszczędzaniem. Dzięki nowatorskim scenariuszom lekcji najmłodsi uczniowie szkół podstawowych dowiedzą się jak ustalić cel oszczędzania, a następnie dopasować do niego strategię działania. Starsi zaś poznają magię procentu składanego. Z kolei młodzież w szkołach ponadpodstawowych dowie się, że marka osobista może być drogą do profesjonalnego zarabiania pieniędzy.

Nowoczesna odsłona konkursów

TalentowiSKO to nie tylko lekcje na temat oszczędzania i praktycznego zastosowania matematyki w świecie finansów. To także konkursy, w których do wygrania są atrakcyjne nagrody pieniężne, zarówno dla szkół, jak i najbardziej aktywnych nauczycieli. Tegoroczna edycja konkursów została dostosowana do nauki zdalnej, która jest niewykluczona w sezonie jesienno-zimowym. Dodatkowo, zadania konkursowe zostały zmodyfikowane.

– Po konsultacjach z Bankami Spółdzielczymi przygotowaliśmy nowe zadania konkursowe z elementami promującymi ekologiczne postawy. Chcemy w ten sposób pokazać, że ekologia to także sposób oszczędzania: zasobów naszej planety i naszych pieniędzy. Ponadto, konkurs dla szkół ponadpodstawowych uzupełniliśmy o dwa zadania, które kładą nacisk na umiejętność zwięzłego i jasnego prezentowania swoich pomysłów. Tego typu kompetencje są bardzo potrzebne we współczesnym świecie – mówi Agnieszka Chrobot z Zespołu Komunikacji w Banku BPS.

Tegoroczna edycja Programu obejmie dwa konkursy:

  • „Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym” – dla klas 1-8 szkół podstawowych, w którym uczniowie zostaną poproszeni o przygotowanie elektronicznego albumu z fotografiami produktów, które zyskały nowe życie oraz serii wywiadów z dorosłymi pod hasłem „A Ty jak oszczędzasz?”,
  • „Inkubator szkolnych biznesów” – dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Ten konkurs zachowuje swoją dotychczasową formę. Uczniowie mają za zadanie przygotować biznes plan, ale tym razem będą musieli zaprezentować swój pomysł w formule tzw. elevator speech (czyli krótkiej wypowiedzi) oraz prezentacji multimedialnej według konkretnych wytycznych. Kluczowe będzie uzasadnienie, dlaczego uczeń uważa, że właśnie jego projekt powinien wygrać.

Szkoły uczestniczące w Programie mogą pobierać materiały edukacyjne na rozpoczynający się rok szkolny ze strony www.talentowisko.pl. Na stronie tej prowadzona jest również sekcja BlogowiSKO, w której nauczyciele i uczniowie udostępniają relacje ze szkolnych wydarzeń.

Program TalentowiSKO umożliwia rozszerzenie oferty edukacyjnej, szczególnie w rejonach, gdzie dostęp do zajęć pozalekcyjnych jest ograniczony. Banki Spółdzielcze z Grupy BPS od lat wspierają
i aktywnie uczestniczą w życiu lokalnych społeczności. W ramach Programu pracownicy banków zapraszani są na lekcje do szkół, a dzieci mogą przyjść do oddziału zapoznać się ze specyfiką pracy w banku. Banki Spółdzielcze wspierają również wydarzenia kulturalne i sportowe organizowane przez szkoły.

Konkursy wystartują 30 września, a ich rozstrzygnięcie planowane jest na przełomie maja i czerwca 2022 r.

Więcej na temat Programu TalentowiSKO można przeczytać na stronie www.talentowisko.pl.

Źródło: Bank BPS