Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Usługi telekomunikacyjne – na tym też możesz zaoszczędzić!

Katarzyna Jóźwik   •   11 sierpnia 2017 r.

Rozsądne gospodarowanie codziennymi wydatkami pozwala dodatkowo zaoszczędzić. Przykładem może być chociażby przemyślany wybór usług telekomunikacyjnych. Oferty dedykowane dla rodzin są z reguły tańsze i bardziej opłacalne niż taryfy dla klientów indywidualnych.

Smart Plan LTE Wspólny w Orange

Orange proponuje swoim klientom abonament komórkowy, w ramach którego można korzystać aż z trzech numerów bez ponoszenia dodatkowej opłaty. Umowa na główny abonament może być wariantem z telefonem bądź bez telefonu. W pierwszym przypadku klient ma do wyboru dwie opcje: abonament 89,99 zł/m-c oraz abonament 139,99 zł/m-c. W ramach każdej z nich operator gwarantuje nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci oraz pakiet internetowy (odpowiednio: 15 i 20 GB/m-c). Dodatkowo w ramach droższej oferty klient otrzymuje dodatkową pulę 400 min i 100 MB w roamingu w UE.

W ramach wybranego abonamentu jego właściciel może podpisać umowy na dwa kolejne numery w sieci z nowymi urządzeniami. Bez względu na liczbę numerów aktywnych w ramach oferty, opłata abonamentowa pozostaje bez zmian. W przypadku aktywnych dwóch lub trzech numerów, dostępna pula danych internetowych w ramach oferty jest dzielona między wszystkich użytkowników. Okres umowy wynosi 24 miesiące na każdy numer.

Operator posiada w swojej ofercie również wariant bez telefonu. Wówczas ceny abonamentów są nieco niższe – odpowiednio 79,99 zł i 129,99 zł miesięcznie. Krótszy jest również okres, na jaki może zostać podpisana umowa (12, 20 lub 24 miesiące).

Uwaga! W ramach Smart Plan LTE Wspólny jeden klient może aktywować maksymalnie 8 numerów w ramach jednego abonamentu. Jednak tylko trzy pierwsze karty SIM są wydawane bezpłatnie, a każda kolejna kosztuje 15 zł/m-c.

Abonament Rodzinny Plusa

Podobny wariant oferty proponuje sieć Plus. W tym przypadku również w ramach jednego abonamentu można korzystać z kilku kart SIM. Jeden klient może aktywować maksymalnie dziewięć numerów. Jednak jedynie wydanie trzech pierwszych jest darmowe, a każdy kolejny wiąże się z miesięczną opłatą w wysokości 25 zł.

Operator oferuje trzy warianty abonamentu: 69,99 zł, 99,99 zł i 129,99 zł. w ramach każdego z nich zagwarantowane są nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci oraz pakiet internetowy (odpowiednio: 10, 20 i 30 GB). W dwóch droższych abonamentach klient korzysta również z nieograniczonych SMS-ów i MMS-ów do wszystkich sieci. W ramach taryfy za 69,99 zł SMS-y i MMS-y są dodatkowo płatne (SMS: 0,20 zł, MMS: 0,40 zł).

Powyższe abonamenty obowiązują zarówno w opcji z telefonem, jak również w wariancie tylko SIM. Bez względu na to, jaki wariant został wybrany, obowiązuje również jeden okres trwania umowy: 24 miesiące.

Formuła Rodzina w Play

Rodzinny abonament proponuje również fioletowy operator – sieć Play. W swojej ofercie ma trzy plany taryfowe z telefonem: od 75 zł, od 115 zł i od 145 zł. W ramach każdego z nich klient ma zagwarantowane nielimitowane minuty do wszystkich sieci i na numery stacjonarne, nieograniczone SMS-y i MMS-y w Play i pakiety danych (10, 30 GB oraz nielimitowany internet w najdroższym wariancie). Co ważne, w najniższej taryfie SMS-y i MMS-y do innych sieci są dodatkowo płatne, a ich koszt wynosi 0,19 zł. Dwie kolejne taryfy gwarantują nieograniczone wysyłanie wiadomości do wszystkich operatorów. Umowa jest zawierana na okres 24 miesięcy.

Tyle samo może obowiązywać umowa bez telefonu. Jednak wówczas ceny abonamentów są odpowiednio niższe: 65 zł, 95 zł i 125 zł. Jeśli zaś klient wybierze krótszy, 12-miesięczny wariant kontraktu, wówczas koszt abonamentu wzrasta o 20 zł/m-c.

Bez względu na to, jaki zostanie wybrany wariant abonamentu oraz czas trwania umowy, w ramach każdej opcji dany klient może korzystać z trzech numerów. W ramach jednej opłaty może być aktywnych maksymalnie osiem kart SIM. Jednak każda czwarta i kolejna jest płatna 20 zł/m-c. Usługi dla danego abonamentu dzielone są wówczas na wszystkie aktywne karty SIM.

Oferta rodzinna w T-Mobile

T-Mobile również goni konkurencję, a tym samym proponuje swoim klientom abonament rodzinny. Jego przodującym wariantem jest taryfa, w ramach której przy 24-miesięcznym kontrakcie klient otrzymuje jeden numer z telefonem i dwa dodatkowe bez urządzenia. Miesięczny koszt usług telekomunikacyjnych wynosi 94,85 zł. W ramach opłaty każdy numer ma zagwarantowane nieograniczone rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci oraz pakiet internetowy – 5 GB dla każdego numeru. W ramach oferty możliwe jest aktywowanie trzech kart SIM w ramach jednego abonamentu.

Łączenie usług popłaca

Jednak korzystanie z ofert dedykowanych rodzinom to nie jedyny sposób na skuteczne oszczędzanie na usługach telekomunikacyjnych. Obecnie większość operatorów docenia klientów, którzy korzystają z ich różnorodnych produktów. Wykupienie usługi telefonii komórkowej w połączeniu z telefonem stacjonarnym czy internetem nagradzane jest z reguły dodatkowym rabatem na abonament.

Przykładem mogą być chociażby tańsze usługi za telefon komórkowy i stacjonarny w Play. W przypadku Orange można łączyć różnego rodzaju usługi (telefon komórkowy, telefon stacjonarny, internet stacjonarny lub mobilny). Wysokość udzielanego rabatu zależna jest od liczby posiadanych usług i waha się w przedziale 10-40 zł.

Rodzinnym programem oszczędnościowym promowanym aktywnie przez sieć Plus jest program smartDOM. W ramach niego można łączyć nie tylko typowe usługi telekomunikacyjne, ale również gazowe, elektryczne, bankowe czy ubezpieczeniowe. Według kalkulatora dostępnego na stronie operatora rozsądnie skonfigurowane połączenie usług pozwoli zaoszczędzić ponad 1000 zł w ciągu roku.