Karta Dużej Rodziny również dla seniorów
Karta Dużej Rodziny (KDR) to projekt skierowany do rodzin posiadających min. trójkę dzieci. Od stycznia 2019 r. z KDR mogą korzystać również seniorzy. Jakie warunki trzeba spełnić, aby osoba starsza mogła skorzystać z szeregu zniżek w ramach KDR?
Minimum trójka dzieci
KDR zaczęła działać w połowie 2014 r. Pomysł skierowany jest do rodzin posiadających przynajmniej troje dzieci. Karta, która ma formę zarówno plastikowej karty, jak też aplikacji mobilnej, uprawnia posiadacza do szeregu zniżek. Dotychczas mogli z niej skorzystać wyłącznie rodzice wychowujący aktualnie trójkę dzieci oraz same dzieci z rodzin wielodzietnych (do ukończenia 18 roku życia).
Od stycznia 2019 r. może ubiegać się o nią każdy, kto wychował przynajmniej troje potomków.
Nie ma znaczenia fakt, że dzieci te już są dorosłe, a ich wychowanie miało miejsce w czasach, kiedy KDR nie istniała. Co więcej, Karta przysługuje również wtedy, kiedy któreś z dzieci wnioskującego nie żyje.
Gdzie złożyć wniosek?
Jak zatem senior może zdobyć KDR? W tym celu powinien złożyć specjalny wniosek. Może zrobić to w dwojaki sposób: albo w gminie odpowiadającej swojemu miejscu zamieszkania, albo za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia. Wniosek można pobrać ze strony Ministerstwa. Karta wydawana jest bezpłatnie.
Wersja ogólnopolska i lokalna
Po co właściwie wyrabiać KDR? Karta uprawnia do otrzymania szeregu zniżek. Dotyczą one m.in. biletów komunikacji publicznej, parków, muzeów. Poza tym w programie KDR uczestniczy 5 tys. partnerów, którzy oferują rabaty na swoje produkty i usługi.
Warto też wiedzieć, że KDR ma dwa wymiary: ogólnopolski (jednolity dla całego kraju) i lokalny (obowiązujący w określonej gminie, mieście czy województwie). Miejsca, w których jest honorowana KDR, są oznaczone specjalną naklejką. Korzystanie z oferowanych zniżek pozwala zaoszczędzić na codziennych zakupach i różnego rodzaju usługach.