Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Jak i po co uczyć dzieci o finansach

Wydatki dzieci na płatne gry i aplikacje niebezpiecznie rosną

Dziesięciolatek wydał na karty pre-paid do gier 1500 zł. Brzmi jak nieudany żart, jednak to autentyczny przypadek z ostatnich miesięcy. Niestety nie jest to wyjątek. Dzieciaki coraz więcej pieniędzy wydają na gry i dodatkowe aplikacje. Niekiedy nawet kilkaset złotych miesięcznie!

Umiejętność oszczędzania

Umiejętność oszczędzania – do nauczenia czy odziedziczenia?

Chociaż dzieci i młodzież często naśladują swoich rodziców w zarządzaniu pieniędzmi, z pewnością nie jest to umiejętność, którą się dziedziczy. Podstaw ekonomii i finansów można się po prostu nauczyć. Czy młodzi Polacy korzystają z tej możliwości?

Zdolności finansowe młodych Polaków na tle innych narodowości w badaniu PISA

Polski nastolatek coraz częściej dysponuje własnymi pieniędzmi. Czy potrafi nimi mądrze zarządzać? Na to i wiele innych pytań dotyczących umiejętności ekonomicznych młodzieży odpowiada część badania PISA 2015.

Konkursy finansowo-ekonomiczne dla dzieci i młodzieży

Dzieci i młodzież chętnie zdobywają wiedzę z zakresów finansów. Lubią też ze sobą rywalizować w tym zakresie. Dzięki aktywnej działalności wielu instytucji finansowych, mają do tego doskonałą okazję – konkursy finansowo-ekonomiczne dla dzieci i młodzieży.

Dlaczego warto oswajać dzieci z bankami i instytucjami finansowymi?

Część rodziców uważa, że finanse i bankowość to zbyt poważne tematy dla ich dzieci. Jednak dziecko nie powinno być izolowane od działalności instytucji finansowych. Co więcej, im wcześniej zacznie oswajać się z ogólnymi zasadami finansowego rynku, tym lepiej.

Dlaczego warto rozmawiać z dziećmi o pieniądzach

Nawet krótkie rozmowy na temat pieniędzy pomogą dziecku zrozumieć proste zależności finansowe, a przede wszystkim wzbudzą jego świadomość w tym obszarze. Warto samemu zadbać o wiedzę młodego człowieka, ponieważ informacje wyniesione z mediów nie zawsze idą w parze z rozsądnym zarządzaniem finansami.

Po co dzieciom wiedza na temat finansów

Wiedza jest niezwykle cennym kapitałem w dzisiejszym świecie, a informacje związane z finansami są szczególnie istotne – to od nich zależy nasze bezpieczeństwo materialne, jak również bezpieczeństwo przyszłych pokoleń. Dlaczego warto edukować młodzież na temat finansów?

Jak uczyć dzieci o finansach

Dzieci i nastolatkowie potrzebują nie tylko teorii zdobywanej na szkolnych lekcjach, ale przede wszystkim praktycznego podejścia do edukacji finansowej. Konkretne sytuacje z życia są czasem znacznie bardziej wartościowe, niż hipotetyczne rozważania w podręcznikach.

Jak nauczyć dziecko bezpiecznie korzystać z karty płatniczej

Otwierając nastolatkowi konto w banku i powierzając mu odpowiedzialność za kieszonkowe, trzeba również nauczyć go bezpiecznego korzystania z karty płatniczej. Dzięki świadomości tego, jakie zagrożenia mogą go spotkać podczas płatności bezgotówkowych lub wypłat z bankomatów, łatwiej będzie mu zachować ostrożność. Jakie zasady bezpieczeństwa należy przekazać dziecku?

Rola dobrych nawyków finansowych w rozwoju dziecka

Nawyki bardzo mocno wpływają na życie człowieka – dzięki nim część codziennych czynności jesteśmy w stanie wykonywać automatycznie, bez każdorazowego zastanawiania się nad nimi. Czemu więc nie wyrobić pozytywnych nawyków finansowych u swojego dziecka?