Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Wychowanie dziecka a pieniądze

„Dzidzia w świecie płatności” – jak rozmawiać o pieniądzach z najmłodszymi?

Fundacja KIR na rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium opublikowała książeczkę dla najmłodszych „Dzidzia w świecie płatności”. To pierwsza – tego typu propozycja na rynku wydawniczym dla dzieci w wieku 1-3, która wprowadza dopiero uczącym mówić się dzieciom najprostsze pojęcia związane z płatnościami: karta, bankomat, portfel, banknoty czy monety.

Rola kieszonkowego w edukacji finansowej

Małe kwoty regularnie przekazywane dziecku na własne potrzeby są bardzo ważnym elementem budowania jego świadomości finansowej. Kieszonkowe może motywować młodego człowieka do oszczędzania i właściwego planowania swoich wydatków – pod warunkiem, że rodzic powierza mu pieniądze z rozmysłem i według przemyślanego planu.

Czy dziecko powinno dostawać pieniądze za oceny i prace domowe?

Dziecko powinno mieć możliwość samodzielnego zarządzania własnymi finansami. Umożliwia to otrzymywane regularnie kieszonkowe. Jednak niektórzy rodzice nagradzają finansowo dobre oceny czy wykonanie codziennego obowiązku. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że w ten sposób kształtuje negatywne nawyki u swojej pociechy.

Decyzje zakupowe rodziców a dzieci

Jak dzieci wpływają na decyzje zakupowe rodziców?

Jednym z pojęć, które ostatnio coraz częściej pojawia się w kontekście wychowywania potomstwa, jest dzieciocentryzm. Polega on na obsesyjnym zaspokajaniu potrzeb dziecka przez rodziców. Przeprowadzone w ostatnim czasie badania w tym kierunku potwierdzają, że maluchy rządzą swoimi rodzicami nawet w trakcie zakupów.

wydatki dzieci - słodycze

Dzieciaki wydają kieszonkowe głównie na słodycze

Kieszonkowe dla dziecka jest niemal wychowawczym standardem. Coraz więcej rodziców ufa swoim pociechom i pozwala im samodzielnie zarządzać niewielką gotówką. Nie ma w tym nic złego o ile maluch wydaje pieniądze z rozsądkiem. Raport „Junior Shopper 2017” GfK wskazuje, że niestety nie zawsze tak jest.

Zachcianki i „potrzeby” dzieci – do jakiego stopnia ulegać w ich spełnianiu

Ile razy w ciągu osiemnastoletniego okresu wychowywania dziecka rodzic słyszy „ja chcę to!” albo „daj mi na tamto!”? Jednak nie wszystkie z tych pobożnych życzeń są rzeczywistymi potrzebami. Do jakiego stopnia ulegać spełnianiu dziecięcych zachcianek?

Od kiedy dawać dziecku kieszonkowe i w jakiej wysokości?

Każde dziecko – prędzej czy później – zaczyna się interesować pieniędzmi. Szczególnie wtedy, kiedy jest już w stanie zrozumieć, że za określoną kwotę może kupić wymarzoną zabawkę czy książkę. Jednak czy dziecko powinno otrzymywać od rodziców gotówkę? Czy tradycyjne kieszonkowe sprawdza się w XXI wieku?