Serwis o edukacji finansowej dzieci i młodzieży

Wszystko o zakładaniu konta dla dziecka

Od ilu lat dziecko może mieć konto bankowe?

Właścicielem rachunku bankowego może być obecnie nawet dziecko. Na rynku regularnie poszerza się oferta kont dla małoletnich użytkowników. Co więcej, coraz więcej banków oferuje produkty dedykowane im od dni narodzin.

Konto dla małego dziecka

Konto dla dziecka poniżej 13 lat

Wychowując dziecko warto pomyśleć o finansowym zabezpieczeniu jego przyszłości. Dostępne na rynku oferty kont bankowych pozwalają systematycznie oszczędzać na ten cel. Konto dla dziecka poniżej 13 lat daje wiele możliwości w zakresie gromadzenia środków finansowych pociechy, ale może też służyć do bieżących rozliczeń i aktywnego stawiania pierwszych kroków w świecie finansów – zależy od tego,...    Czytaj dalej »

Konto dla dziecka w tym samym, czy w innym banku co rodzica

Konto dla dziecka – czy zakładać je w tym samym banku, gdzie konto mają rodzice?

Założenie konta dla dziecka nie jest w obecnych czasach problemem. Tym bardziej, kiedy rodzic chciałby otworzyć rachunek w „swoim” banku. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze będzie się opłacać. Dlatego warto przeanalizować dostępne na rynku oferty, również z banków, z którymi nie mieliśmy nigdy do czynienia, aby wybrać tę najkorzystniejszą. Proste procedury Rodzic, korzystający z oferty...    Czytaj dalej »

Kontrola rodzicielska

Czy rodzic może sprawować kontrolę nad kontem dziecka?

Założenie konta bankowego dla dziecka jest możliwe obecnie w wielu bankach, a posiadanie własnego rachunku może być doskonałą lekcją ekonomii. Czy dziecko ma jednak prawo samodzielnie decydować o zgromadzonych finansach? Czy rodzic może je kontrolować? Konto dla najmłodszych Zakres kontroli nad finansami młodego człowieka zależy przede wszystkim od wieku, w jakim jest posiadacz rachunku oraz...    Czytaj dalej »

Jak banki zarabiają na kontach dla dzieci

Jak banki zarabiają na kontach dla dzieci

Konta dla dzieci z reguły są zdecydowanie tańsze, niż tradycyjne ROR-y. Na czym więc zarabiają banki i jak opłaca się im oferować rachunki na preferencyjnych warunkach?

po co banki mają w ofercie konta dla dzieci

Po co banki oferują konta dla dzieci

Jest wielu przeciwników otwierania dzieciom kont bankowych. Swoją postawę argumentują tym, że banki myślą jedynie o swoim zysku. Faktycznie, instytucje finansowe dbają o swoje interesy, ale nauczenie dziecka, jak postępować w relacjach na linii bank-klient może mu wyjść jedynie na dobre. Sprawdzamy, jakie korzyści odnosi bank z posiadania klientów w wieku szkolnym i czy są...    Czytaj dalej »

Bezpieczeństwo zakładania konta bankowego przez Internet ważne

Niemal każdy bank w Polsce umożliwia już założenie konta bankowego przez Internet, bez wychodzenia z domu. Banki oczywiście wydają krocie na zabezpieczenia swoich systemów, więc włamania występują niezwykle rzadko. Jednak podczas logowania się do bankowości internetowej lub podczas zakładania konta, wysyłamy do banku dane z prywatnego komputera, który prawdopodobnie jest dużo gorzej zabezpieczony niż komputery...    Czytaj dalej »

Kiedy założyć dziecku konto bankowe?

Jaki jest najlepszy wiek na założenie dziecku konta bankowego? 10, 13, 15 lat? A może trzeba się z tym wstrzymać do pełnoletniości? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wiele zależy od indywidualnych cech dziecka i tego, w jaki sposób postępuje z pieniędzmi. Rozważmy jednak główne „za” i „przeciw” rachunkowi bankowemu dla dziecka.